Proti bývalému francouzskému prezidentovi Jacquesu Chirakovi bylo zahájeno vyšetřování kvůli fiktivním místům na pařížské radnici v době, kdy ji vedl. Oznámila to dnes jeho kancelář. Případ souvisí s údajně nezákonným financováním strany Sdružení pro republiku (RPR), v jejímž čele Chirac stál a jejíž nástupnickou organizací je dnešní vládní strana Svaz pro lidové hnutí (UMP).

Podle agentury AP postup justice znamená, že je tu silné podezření, že byl Chirac zapojen do nezákonného jednání, a dává vyšetřovatelům další čas na rozhodnutí, zda ho poslat před soud, nebo případ odložit.

Chirac byl pařížským starostou v letech 1977 až 1995. Na přelomu 80. a 90. let měla radnice údajně na výplatní pásce několik lidí, kteří ve skutečnosti pracovali pro RPR. Stranické záležitosti tak byly placeny z daní. Chirac byl kvůli tomu vyslýchán v červenci 2007. Vždy popíral, že se dopustil něčeho nezákonného.

Kvůli tomuto případu už byla odsouzena řada osobností, včetně bývalého premiéra Alaina Juppého, který byl v dané době Chirakovým nejbližším spolupracovníkem na radnici i v RPR. Vyšetřování proti Chirakovi mohlo být zahájeno až po jeho odchodu z prezidentské funkce, kterou zastával v letech 1995 až 2007. Jako na prezidenta se na něho vztahovala imunita. Jeho jméno figuruje i v několika dalších kauzách.

Bývalému prezidentovi je dnes 77 let.

Související