Srbský prezident Boris Tadić pojede v úterý do Stockholmu oficiálně předat předsednické zemi žádost o připojení Srbska do Evropské unie. V sobotu to uvedl švédský ministr zahraničních věcí Carl Bildt na svém internetovém blogu.

"Není pochyb o tom, že je to historický moment pro Srbsko," uvedl Bildt, jehož země v současné době unii předsedá. "Těšíme se na návštěvu prezidenta Tadiće, jejímž cílem je oficiální předání žádosti o přijetí do Evropské unie," dodal.

Deset let po válce 

Tadić a předseda srbské vlády Mirko Cvetković oznámili rozhodnutí podat přihlášku do EU v sobotu, v den kdy pro občany Srbska, stejně jako pro Makedonce a Černohorce, začal platit bezvízový režim ve vztahu k zemím takzvaného schengenského prostoru. Srbsko podá žádost deset let po skončení válečných konfliktů, které vstup země do unie značně zbrzdily.

I když má oficiální předání žádosti velký symbolický význam, podle představitelů EU musí Bělehrad ještě před vstupem do unie překonat řadu překážek. Mezi ty patří i dopadení generále Radka Mladiće, na kterého vydal Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) zatykač kvůli válečným zločinům.

Za to, že země udělá vše pro dopadení válečných zločinců se zaručil i Tadić, který dále upozornil na nutnost zavést důležité reformy, aby se země mohla zařadit mezi ostatní členské státy.