Obžalovaný líčení sledoval stejně jako při prvních jednacích dnech na přelomu listopadu a prosince mlčky, se zavřenýma očima a z invalidního vozíku. Soud v pondělí odmítl žádost obhajoby na zastavení procesu.

Žaloba Demjanjuka viní z toho, že se v Sobiboru v roce 1943 podílel na povraždění 27 900 Židů. Ve zřejmě posledním velkém procesu s předpokládaným pachatelem nacistických zločinů vystupuje 40 příbuzných obětí jako vedlejší žalobci. Ti dnes líčili pohnuté osudy svých rodin.

Pozdvižení v sále však opět způsobil obhájce obžalovaného Ulrich Busch, když se na jednoho přeživšího obrátil s otázkou, zda údajná "židovská policie" nebyla "horší než nacisté".

Sám prý kdesi četl, že židovská pořádková služba v nizozemském sběrném táboře Westerbork zacházela s Židy určenými k transportu do Sobiboru hůře než příslušníci nacistických jednotek SS. Na žádost soudu však neuvedl zdroj svých informací. "Když zagooglujete, najdete to," citoval Busche server zpravodajského magazínu Focus.

Rozsudek padne nejdřív v květnu

Rozsudek nad Demjanjukem by měl mnichovský zemský soud vynést příští rok v květnu. Obžalovanému hrozí až 15 let vězení. Mnozí experti však pochybují, že se jej podaří odsoudit.


Mnichovský zemský soud v pondělí jako bezpředmětnou zamítl žádost obhajoby na zastavení procesu a na zrušení zatýkacího rozkazu. Obhajoba požadovala dodání dalších podkladových materiálů ze zahraničí, ale podle předsedajícího soudce Ralpha Alta žádné důležité podklady ve spisu nechybí.

 

Související