Britská vláda požádala Čínu, aby zastavila popravu britského občana, který byl odsouzen k trestu smrti za obchod s drogami. Jeho poprava se chystá na 29. prosince a pokud ji Čína vykoná, půjde o prvního Evropana popraveného v Číně za posledních 50 let. S odvoláním na obhájce odsouzeného to v úterý napsala agentura AFP.

Akmal Shaikh byl zadržen v roce 2007 v Urumči, hlavním městě Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang na severu Číny. Policie u něj našla čtyři kilogramy heroinu.

Nejvyšší trest nad ním byl vynesen 9. prosince 2008.

Podle obhájců trpí třiapadesátiletý Akmal Shaikh maniodepresivní psychózou a nechal se podvést. Odsouzený muž je ženatý a má tři děti.

Jeho poslední možné odvolání čínské soudy zamítly. Už začátkem prosince telefonicky žádal britský premiér Gordon Brown svého čínského kolegu Wen Ťia-paa, aby byl Shaikhův případ znovu posouzen s ohledem na jeho duševní stav.

"Čínské úřady nás informovaly, že Akmal Shaikh má být popraven 29. prosince. Touto zprávou jsme hluboce znepokojeni," oznámil v pondělí mluvčí britského ministerstva zahraničí.

"V následujících dnech zesílíme naše úsilí a budeme apelovat na čínské úřady a jejich shovívavost," dodal.