Počet naočkovaných pandemickou vakcínou k pátku 18. prosince

Kraj:

Praha - 2964
Středočeský - 4687
Jihočeský - 2762
Plzeňský - 3482
Karlovarský - 980
Ústecký - 3644
Liberecký - 651
Královéhradecký - 1309
Pardubický - 1678
Vysočina - 2826
Jihomoravský - 4900
Olomoucký - 1936
Zlínský - 2762
Moravskoslezský - 3887

Za poslední týden umřelo v Česku deset lidí, kteří měli prasečí chřipku. Od konce října je evidováno už 48 obětí.

Nákazu virem H1N1 potvrdila Národní referenční laboratoř pro chřipku celkem u 1207 lidí, za poslední týden u 80. "Očkování pokračuje, k pátku 18. prosince bylo aplikováno 38 468 dávek vakcíny," sdělil mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

"Vzhledem k právě začínajícím svátkům a období dovolených neobsahuje číslo aplikovaných dávek hlášení ze všech míst. Reálný počet očkovaných je tedy vyšší," upozornil mluvčí. Očkování nadále pokračuje, další data zveřejní ministerstvo ve středu 30. prosince, dodal.

Nejvíce aplikovaných dávek hlásí kraje Jihomoravský (4900) a Středočeský (4687), nejméně Liberecký (651) a Karlovarský (980).

Přibývá pacinetů s vážným průběhem onemocnění 

Očkování bylo v Česku zahájeno právě před měsícem, 23. listopadu. Celkem nakoupilo Česko milion dávek, většině obyvatel poskytne dostatečnou ochranu jedna dávka, dvě dostávají jen pacienti se špatnou imunitou, po transplantaci a na umělé ledvině.

Předseda České vakcinologické společnosti profesor Roman Prymula řekl, že většina onemocnění prasečí chřipkou v Česku má lehký průběh, v nemocnicích ale přibývá pacientů s velmi vážným průběhem, řada lidí je na plicních ventilátorech.

Podle primářky infekční kliniky Fakultní nemocnice Bulovka Hany Roháčové mohou mít těžký průběh onemocnění prasečí chřipkou i zcela zdraví mladí lidé, problémy často mívají lidé s velkou nadváhou. Primářka varovala před podceňováním nemoci a odmítáním vakcinace. "Nikdo by neměl prevenci podceňovat, protože nikdo neví, jak se bude vir dále vyvíjet," řekla.  

"Odborná společnost jednoznačně doporučuje očkování, i když situace v republice je skutečně tristní, vzhledem k vyočkovaným dávkám. Riziko očkování je zhruba sto až tisícinásobně nižší než riziko vlastní chřipky," upozornil.

Problém ale je, že řada pacientů vakcínu odmítá. Zčásti i pod vlivem prohlášení některých lékařů, že oni by se očkovat nedali. Objevila se i kritika načasování vakcinace, prý je na očkování pozdě ve chvíli, kdy počty nemocných stoupají. Ministerstvo to odmítlo, vakcinace bude pokračovat i při zvýšeném výskytu onemocnění.

Většina zemřelých je podle profesora Prymuly právě z rizikových skupin, jimž nyní stát platí očkování. Oběti byly vyššího věku s chronickým onemocněním, s výjimkou dvou obětí ve věku 19 a 21 let a tří oběti kolem třicítky, ale i oni měli vážné chronické onemocnění, které se chřipkou zkomplikovalo.

Nežádoucí účinky očkování

Státní ústav pro kontrolu léčiv má za první měsíc očkování hlášeno 97 podezření na nežádoucí účinky u dospělých, z toho pět vážných. Děti se očkují od 7. prosince, hlášeno je jedno podezření na nežádoucí účinky u dvanáctiletého dítěte, které mělo po očkování dva dny horečku 39 stupňů Celsia a oteklou celou paži.

Mezi nežádoucími účinky převažují zarudnutí a otok v místě vpichu a příznaky připomínající běžnou chřipku, jako zvýšená teplota či horečka, únava, bolesti svalů a kloubů, svalový třes, pocení, malátnost a nechutenství. Vážné problémy nastaly například u astmatika, který musel být pro zhoršení základního onemocnění hospitalizován.


Co se děje ve vašem těle, když zaútočí chřipkový virus? Podívejte se na animaci.