Část nejbližších příbuzných nejhledanějšího teroristy světa Usámy bin Ládina prý žije na tajném místě v Íránu. Napsal to dnes britský deník The Times, podle něhož skupina pobývající na přísně střeženém místě poblíž Teheránu zahrnuje jednu z Usámových žen, šest jeho dětí a 11 vnoučat.

Britský list citoval devětadvacetiletého Umara bin Ládina, kterého označuje za čtvrtého nejstaršího syna vůdce organizace Al-Káida. Ten prý neměl ani ponětí o tom, že jeho bratři a sestry jsou ještě naživu, dokud mu v listopadu nezatelefonovali.

Řekli mu prý, že utekli z Afghánistánu těsně před útoky na americké cíle z 11.září 2001 a vydali se k íránským hranicím. Odtud je Íránci údajně přemístili do střeženého, zdmi obehnaného komplexu nedaleko Teheránu. Z něj nesmějí vycházet, podle svých strážců údajně "kvůli své bezpečnosti".

Jednomu z dětí, dceři Imán, se prý nedávno podařilo utéci během vzácné vyjížďky mimo areál. Uchýlila se na ambasádu Saúdské Arábie, kde nyní pobývá a čeká na povolení k odjezdu z Íránu.

Podle Umara bin Ládina žijí jeho příbuzní v Íránu co možná normálním životem, sami si vaří, dívají se na televizi a čtou. Mimo komplex se dostanou jen zřídkakdy na nákupy.

V komplexu prý pobývá řada rodin, takže někteří ze starších sourozenců bin Ládinova klanu mohli uzavřít sňatek a mají vlastní děti.

"Íránská vláda nevěděla, co si počít s touto velkou skupinou lidí, které nikdo jiný nechtěl, a tak je prostě drží v bezpečí. Za to jsme jí zavázáni velkou vděčností a děkujeme Íránu z hloubi našich srdcí," citovala Umara bin Ládina agentura Reuters.

Ten zároveň vyjádřil naději, že se rodině dostane povolení vycestovat z Íránu a připojit se k jeho matce, bratrovi a dvěma sestrám v Sýrii, nebo k němu a jeho manželce v Kataru.
Američtí vojáci a afghánské síly podnikly v roce 2001 rozsáhlou operaci v jeskynním komplexu Tora Bora v Bílých horách na východě Afghánistánu, kde se Usáma bin Ládin údajně ukrýval. Vůdce teroristů ale nikdy nebyl objeven a převládají domněnky, že se stále ještě skrývá v hornaté hraniční oblasti mezi Afghánistánem a Pákistánem.

Bin Ládin je jako šéf Al-Káidy obviňován mimo jiné z podílu na teroristických útocích na New York a Washington z 11. září 2001, či z pumových útoků na americká velvyslanectví v Keni a Tanzanii v roce 1998, při kterých zahynulo 223 lidí. Spojené státy na jeho dopadení vypsaly odměnu 27 milionů dolarů (asi 500 milionů korun).