Švédské úřady v regionu Skaane na jihu země zakázaly rodičům dát dvouměsíčnímu chlapci jméno Alláh, napsal to ve středu list The Local. Úřady odůvodnily rozhodnutí tím, že takovéto jméno by mohlo nositele urážet nebo by mu mohlo způsobit nepříjemnosti. V tomto případě by "mohlo být vnímáno jako problematické kvůli náboženským důvodům".

"Bůh, Alláh nebo Ďábel urážejí veřejnost. Ne mě osobně, ale jsou tady věřící lidé, kteří tak smýšlejí," prohlásil právní expert úřadu Lars Tegenfeldt. "Některá církevní jména, jako Ježíš, jsou ale normální," dodal.

Na konci letošního září švédský nejvyšší soud zrušil všechny předchozí zamítavé verdikty nižších instancí a umožnil rodičům z kraje Jämtland na severozápadě země pojmenovat syna Q. Soudům se zprvu nelíbilo, že jméno nesplňuje základní lingvistické požadavky. Rodiče ale tvrdili, že chlapec na Q slyší.

Švédsko v roce 2008 uvolnilo pravidla pro výběr křestních jmen. Rodiče tak teoreticky mohou pojmenovat novorozence po řetězcích rychlého občerstvení, rockových skupinách nebo oblíbených značkách piva. Na seznamu zakázaných jmen jsou například sprostá slova nebo urážlivá pojmenování.

Související