Papež Benedikt XVI. v tradičním požehnání Městu a světu (Urbi et orbi) vyzval k otevřenosti vůči imigrantům. "Tváří v tvář exodu těch, kteří emigrují z vlasti a do dalekých krajů je žene hlad, netolerance či zhoršování životního prostředí, vyzývá církev k jejich přijetí," prohlásil papež v projevu přenášeném televizemi do šedesátky zemí světa včetně České republiky.

Své poselství pronesl v pátek v poledne z centrální lodžie na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu zaplněném desetitisíci poutníků.

Papež také řekl, že církev je "zdrojem jednoty" pro mnoho lidí po celém světě a požádal ty, kdo žijí v konfliktních oblastech, aby respektovali své bližní.

Benedikt pak poukázal na to, že společnost je nyní hluboce poznamenána těžkou ekonomickou krizí, ale především krizí morální a těžkými ranami válek a konfliktů.

Vyjádřil solidaritu s těmi, kdo jsou postiženi přírodními katastrofami a bídou, a to i v bohatých zemích. Vyjmenoval všechny krize, které nyní svět prožívá, počínaje Svatou zemí, kde na narodil Ježíš a kde stále přetrvává izraelsko-palestinský konflikt. Znovu vyzval, aby lidé upustili od každé logiky násilí a pomsty a vydali se na cestu mírového soužití.

Připomněl rovněž těžký osud křesťanských komunit, které žijí v Iráku a okolním regionu. V Asii připomněl Srí Lanku, Korejský poloostrov a Filipíny. V Africe vyzval k ukončení všeho násilí v Kongu a k respektování lidských práv a k dialogu v Guineji a Nigeru.

V Evropě a Severní Americe žádal, aby lidé překonali egoistickou mentalitu spoléhající především na techniku a respektovali ty nejslabší, počínaje těmi, kdo se ještě nenarodili.

Požehnané Vánoce pak nejvyšší představitel římskokatolické církve popřál v šedesátce jazyků včetně češtiny a slovenštiny. Čechům řekl: "Narodil se vám Spasitel, radujte se." Slovákům pak popřál: "Milostiplné a radostné vianočné sviatky."Po incidentu ze čtvrtečního večera, kdy jej před mší srazila k zemi psychicky labilní žena, vypadal dvaaosmdesátiletý Benedikt XVI. v pořádku a jeho program zůstal nenarušen.

Bez jakýchkoli problémů sloužil rovněž půlnoční mši, která byla kvůli jeho náročnému programu tentokrát posunuta již na desátou hodinu večer. Papež při ní připomněl, že konflikty v celém světě pramení z toho, že jsme uzavřeni ve vlastním světě. Vyzval věřící, aby se zbavili egoismu a probudili se ve smyslu následování víry v Boha.

Žena, která papeže v noci napadla byla okamžitě zadržena a později převezena do nemocnice. Podle vatikánských úřadů se o podobný útok na papeže již jednou pokusila - těsně před loňskou půlnoční mší.

Související