Zatímco minulý víkend byl na severu Čech, Moravy a Slezska arktický, kdy v pátek a v sobotu teploty nevystoupily nad minus 10 stupňů Celsia, o Vánocích padaly v mnoha vesměs moravských městech teplotní rekordy.

Například v Ostravě-Porubě dosáhla  teplota 15 stupňů, v Mošnově dokonce 15,8 stupně Celsia, v Opavě 13,3 stupně, v Brně 12 stupňů a v Šumperku 12,1 stupně Celsia. V Čechách padl teplotní rekord pouze v Peci pod Sněžkou, kde meteorologové naměřili sedm stupňů Celsia.

V pátek byl na mnoha místech zaznamenán silný vítr, který by měl v noci na sobotu a ráno na hřebenech českých hor a Jeseníků dosahovat rychlosti kolem 90 kilometrů za hodinu.

Teploty se ale budou držet stále nad nulou. V nížinách vystoupí na pět stupňů Celsia, na horách na dva stupně Celsia.

V neděli a počátkem příštího týdne budou už teploty v noci klesat pod bod mrazu, uvádí Český hydrometeorologický ústav. Od středy meteorologové očekávají zataženo až oblačno, na většině území s občasným deštěm, zpočátku místy mrznoucím. Koncem týdne se ochladí a bude sněžit.

V noci teploty klesnou až k minus šesti stupňům Celsia a přes den se budou pohybovat kolem nuly.

Vlekaři doufají, že na Silvestra bude lépe

 

Mnohá lyžařská centra v zemi se kvůli vysoké teplotě potýkala s oblevou a slabší návštěvností. Problémy byly hlavně na severní Moravě. Provozovatelé lyžařských center ale věří, že už v noci na sobotu se ochladí a v závěru týdne začnou přijíždět hosté, kteří budou v horách trávit zbytek roku.

Vánoční obleva uškodila sjezdovkám v horských střediscích Libereckého kraje, přesto je stále pokrývá dostatečná vrstva technického sněhu, většinou kolem 30 až 40 centimetrů. Kvůli odtávání přírodního sněhu se zhoršily stopy pro běžkaře na Jizerské magistrále. Lyžovat se na ní ale stále ještě dá. Na sjezdovkách na tanvaldském Špičáku jezdilo dnes přibližně 400 lyžařů, na Ještědu asi 200.

Slabší byla návštěvnost východočeských středisek, kde rovněž ovlivnila kvalitu sněhu obleva. "Je tu spíš jarní počasí, plus čtyři až šest stupňů. Návštěvnost byla slabá, až velmi slabá," řekl manažer skiareálu Sněžník v Dolní Moravě Oldřich Štos. Do Špindlerova Mlýna přijelo 2500 až 3000 lidí, nižší zájem lyžařů odpovídal ročnímu období. "Očekáváme, že lidé pomalu začnou přijíždět na vícedenní pobyty," řekl Jiří Beran ze špindlerovského střediska.

Horská služba upozorňuje, že na hřebenech Krkonoš je 25 až 50 centimetrů sněhu. V místech, kde je více sněhu, hrozí pád lavin. Riziko je mírné, záchranáři vyhlásili druhý stupeň z pětibodové stupnice. Při plánování horské túry by si turisté měli u Horské služby zjistit, jaké podmínky jsou v oblasti, kam míří.

Teploty na Olomoucku se v pátek pohybovaly od sedmi do 12 stupňů Celsia. Provozovatelé areálů tak nemohli sjezdovky zasněžovat a návštěvnost prý byla nulová. Meteorologové ovšem pro následující dny předpovídají ochlazení. "Návštěvnost je nula, vlek jezdí prázdný. Zítra (v sobotu) určitě pojedeme a pak se uvidí podle počasí," uvedl Michal Stojmenov ze střediska Hlubočky.

Lyžařské areály ve Zlínském kraji kvůli počasí omezily provoz, některé se zatím uzavřely. Teplota ve vyšších polohách regionu se pohybuje kolem deseti stupňů Celsia. Na některých místech dokonce začalo pršet a foukal teplý vítr. V provozu zatím zůstávají například areály na Trojáku, Pustevnách či Stupavě. "Podmínky se stále zhoršují. Lyžařů je nula," řekl vedoucí lyžařského střediska Pustevny v Beskydech Jan Mikeska.