Muž cestující z Nigérie přes Amsterodam do Detroitu chtěl podle amerických úřadů v pátek vyhodit do povětří letadlo, ale nálož selhala. Podle zprávy agentury AP to tvrdí představitel americké protiteroristické jednotky.

Bílý dům páteční incident označil za pokus o teroristický čin. Podle prvních zpráv přitom muž v Airbusu A330 zapálil zábavní pyrotechniku. Na palubě stroje bylo 278 cestujících a 11 členů posádky.

Incident se stal asi dvacet minut před přistáním v Detroitu. Na palubě stroje, kde bylo bezmála 300 cestujících a členů posádky, podle jednoho ze svědků zazněla rána a vzápětí byl cítit kouř. Útočníka se pak podařilo zneškodnit a požár pasažéři uhasili pomocí pokrývek. V nastalém zmatku utrpělo několik lidí lehká zranění.

Nová hrozba pro cestující?

Muž prý disponoval trhavinou, kterou až na palubě letounu vytvořil spojením neznámého prášku a kapaliny. Představitelé amerických institucí pro boj s terorismem podle agentury AP nyní zkoumají možnost, že čelí nové hrozbě v podobě explozivní látky vzniklé se složek, které prošly předletovou bezpečnostní kontrolou.

Agentura Reuters napsala, že americký prezident Barack Obama nařídil přijmout všechna příslušná opatření ke zvýšení bezpečnosti při cestování letadlem. Americké ministerstvo vnitra vyzvalo cestující, aby pozorovali své okolí a vše podezřelé hlásili příslušným představitelům úřadů.

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v listopadu podle agentury AP vyzval ke zvýšené ostražitosti v době svátků na konci roku, ale o žádné konkrétní hrozbě ze strany Al-Káidy či jiné teroristické skupiny se nezmínil.  

Ruzyně: Kontroly beze změny

Britské, francouzské, italské, nizozemské a španělské úřady vzápětí podle tiskových agentur nařídily zpřísnit bezpečnostní opatření při odbavování letů do USA i za cenu zdržení. Incident, který skončil nouzovým přistáním airbusu, začaly vyšetřovat speciální americké a nigerijské služby.

Pražské mezinárodní letiště k žádným mimořádným opatřením nesáhlo. Podle Olgy Jurkové z tiskového oddělení Letiště Praha jsou stávající bezpečnostní kontroly dostatečné. "Kontrolu necháváme beze změny, probíhá přesně podle pravidel Evropské unie," sdělila dnes ČTK Jurková. Situaci v mezinárodních letech prý budou experti letiště sledovat.

Útočník se hlásí k Al-Káidě

Pachatel pocházející z Nigérie při incidentu utrpěl popáleniny a musel být ošetřen. Vyšetřovatelům po incidentu oznámil, že je napojený na teroristickou síť Al-Káidu.

Podle člena výboru pro vnitřní bezpečnost americké Sněmovny reprezentantů Petera Kinga je pachatelem 23letý Nigerijec Abdul Mudallad. "Rozumím tomu tak, že...(muž) má vazbu na Al-Káidu, určitě vazby na extrémní terorismus, a jeho jméno dost rychle vyskočilo (v databázi amerických zpravodajských služeb)," řekl podle agentury Reuters King.

Jeden z vyšetřovatelů uvedl, že nálož byla sloučeninou střelného prachu a tekutiny. Výbušnina prý byla získána v Jemenu spolu s instrukcemi, kdy ji použít. Selhala, když se ji muž pokusil odpálit.

Zatím není jasný motiv útoku ani to, zda akce nebyla součástí širších teroristických plánů.

Britská policie prověřuje podezření, že zadržený muž studoval v Londýně strojírenskou fakultu od září 2005 do června 2008 pod jménem Umar Farouk Mutallab, uvedly úřady v Londýně bez dalšího upřesnění.