Po 20 letech od sametové revoluce lidé z politiků a veřejně činných osobností nejpříznivěji hodnotí působení bývalého prezidenta Václava Havla, naopak nejhůře expremiéra Stanislava Grosse. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM.

Havlův přínos pro rozvoj ČR ocenily téměř tři čtvrtiny dotázaných, dvě třetiny hodnotily kladně působení prezidenta Václava Klause, zesnulého předsedy KDU-ČSL Josefa Luxe a ombudsmana Otakara Motejla. Pro Grosse se vyslovila méně než čtvrtina respondentů.

Průzkum se zabýval přínosem 28 českých politiků působících po listopadu 1989, agentura vybrala ty, kteří se v různých obdobích objevovali na předních místech v hodnocení popularity.

Kromě politiků, kteří se umístili na prvních čtyřech místech, lidé vysoce hodnotili také přínos zesnulého ministra kultury Pavla Dostála, pro něhož se vyslovilo 61 procent dotázaných. Minimálně 50 procent účastníků průzkumu ocenilo působení bývalého ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera, Bohuslava Sobotky (ČSSD), bývalého českého eurokomisaře Pavla Teličky, bývalého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09), bývalého premiéra za ČSSD Miloše Zemana a exministryně školství Petry Buzkové (ČSSD).

Paroubek šest míst před Topolánkem

Předseda ČSSD Jiří Paroubek obsadil 15. místo s 45 procenty kladných hodnocení, předseda ODS Mirek Topolánek je na 21. místě s 36 procenty.

Na konci pořadí se kromě Grosse, který získal 22 procent příznivých hodnocení, umístili ještě předseda poslední federální československé vlády Jan Stráský (24 procent), bývalý místopředseda vlády a pozdější ministr financí za ČSSD Pavel Mertlík (25 procent) a bývalý místopředseda vlády a ministr spravedlnosti Jan Kalvoda (ODA), který dostal 27 procent kladných hodnocení.

Podle agentury však nepříznivé hodnocení těchto tří osobností částečně vyplývá i z toho, že si na ně značná část občanů už nepamatuje.