Německo schválilo výstavbu plynovodu Nord Stream na svém území. Oznámilo to dnes rusko-německé konsorcium Nord Stream AG, které hodlá prostřednictvím tohoto plynovodu přepravovat ruský plyn přes Baltské moře do Německa.

Plynovod Nord Stream bude obcházet Ukrajinu, která měla s Ruskem opakovaně spory ohledně plateb za dodávky plynu. Letos v lednu narušily spory mezi Moskvou a Kyjevem tranzit ruského plynu do Evropy, takže se miliony evropských domácností ocitly na vrcholku zimy bez tepla.

Narušení tranzitu plynu navíc způsobilo újmu rovněž evropskému průmyslovému sektoru.


"Pevně se držíme plánu na zahájení výstavby plynovodu na jaře 2010 a na zahájení transportu plynu v roce 2011," uvedl společnost Nord Stream. Plynovod bude dlouhý 1200 kilometrů a jeho výstavba si vyžádá 7,4 miliardy eur (zhruba 195 miliardy korun).

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru