V Číně byl v úterý popraven britský občan Akmal Shaikh, usvědčený z obchodu s drogami. Oznámila to agentura AP s odvoláním na zdroje z britského ministerstva zahraničí. Shaikh se tak stal prvním Evropanem za posledních 50 let, na němž byl v asijské zemi vykonán trest smrti. Muž byl popraven smrtící injekcí.

Čínský nejvyšší soud rozhodnutí odůvodnil tím, že skutečnosti uvedené britskou stranou nestačily k tomu, aby bylo možno prokázat, že Akmal Shaikh trpí duševní poruchou.

Britský premiér Gordon Brown popravu 53letého muže tvrdě odsoudil. Ve svém prohlášení tak učinilo i ministerstvo zahraničí. Britské vedení i Shaikhovi bratranci se v pondělí ještě naposledy pokusili popravě zabránit.

Bratranci požádali čínské úřady o milost pro muže, kterého označili za duševně nemocného. Shaikha navštívili ve vězení a on se až od nich dozvěděl, že má být tak brzy popraven.

Čína odmítla všechny pokusy o odvolání i žádosti o milost včetně apelu britského premiéra Gordona Browna. Žádostem o milost podaným těsně před popravou Peking prakticky nikdy nevyhoví. V Číně je každý rok popraveno více lidí, než ve všech ostatních zemích uplatňujících trest smrti dohromady.

"Čínská justice postupovala v tomto případu v přísném souladu se zákonem," sdělila k případu mluvčí čínského ministerstva zahraničí Ťiang Jü při pravidelné tiskové konferenci. "Čína plně respektovala práva obžalovaného na odvolání," uvedla dále. "Vyjadřujeme naši hlubokou nespokojenost s britskými obviněními a odmítáme je," dodala a vyjádřila naději, že to nepoškodí britsko-čínské vztahy.

Britský Pákistánec 

Soohail Shaikh řekl, že spolu s bratrem Nasirem Shaikhem v pondělí ráno navštívili Akmala ve věznici. Pro odsouzeného to byl první přímý kontakt s příbuznými za poslední dva roky od roku 2007, kdy byl zadržen. Nikdo mu prý navíc neřekl, že se má poprava konat už nyní. "Byl pochopitelně velmi rozrušený, když se to od nás dozvěděl," dodal Soohail Shaikh. 

Původem Pákistánec Akmal Shaikh byl zadržen v roce 2007 poté, co u něj při příletu z Tádžikistánu policie našla téměř čtyři kilogramy heroinu. K trestu smrti byl odsouzen v říjnu 2008 při procesu, který trval pouze půl hodiny. Jeho rodina v Londýně tvrdí, že ho do Číny vylákali dva neznámí muži, kteří mu slíbili, že mu pomohou odstartovat kariéru v populární hudbě.

Británie obvinila Čínu, že nevzala v úvahu Shaikhův duševní stav. Čína ale tvrdí, že jeho případ byl řešen v souladu se zákonem.

"Pašování drog je vážným trestným činem. Práva obžalovaného byla plně zajištěna," řekla minulý týden na tiskové konferenci mluvčí čínského ministerstva zahraničí Ťiang Jü.

Související