Členské země EU nedosáhnou podle Světového fondu na ochranu přírody (WWF) svého společného cíle a nezastaví do roku 2010 úbytek živočišných a rostlinných druhů. Vyplývá to z celosvětové letošní bilance. Její výsledky podle agentury DPA v úterý WWF zveřejnil ve Frankfurtu nad Mohanem.

Největší ztráty letos zaznamenali tygr, lední medvěd a nosorožec. Naději naopak mají labští bobři, rysové a leopardi.

"Pro některé druhy sice svitla naděje, ale masové vymírání v říši zvířat a rostlin pokračovalo i v roce 2009," uvedl expert WWF Volker Homes. Podle něj za mizení živočišných a rostlinných druhů z planety může ničení jejich přirozeného prostředí, klimatické změny, přibývající pytláctví a zneužívání přírody člověkem.

Podle aktuálních odhadů WWF žije ve volné přírodě kolem 3200 tygrů. Jihočínský tygr, kterých před deseti lety bylo na planetě asi 30, mohl ale už vymřít. Dramatický úbytek těchto kočkovitých šelem mají na svědomí pytláci. Ilegální obchod s kostmi, kožešinou a zuby těchto zvířat, které se mimo jiné používají v tradiční asijské medicíně, totiž kvete.

"Pokud nenastane v boji proti pytláctví nějaký zlom, bude tygr brzy existovat už jen v zoo," uvedl Homes.

Životní prostor ledních medvědů zas proměňují klimatické změny. Odehrávají se tak razantním tempem, že zvířata nemají dost času se jim přizpůsobit, varoval WWF. Osm populací ledních medvědů se tak letos zmenšilo. "Existuje znepokojivý klesající trend," podotkl Homes. 

K ojedinělým savcům na světě patří i vietnamský poddruh ohroženého nosorožce jávského. Posledních osm zvířat je podle WWF akutně ohroženo výstavbou u národního parku Cat Tien.

Rys se vrací 

V Bavorském lese a v pohoří Harz se naopak dařilo rysům. Podle WWF je jejich společenství relativně zajištěno. Zdá se, že by se tyto kočkovité šelmy po sto letech mohly vrátit i do Alp mezi Rakouskem a Slovinskem a vyskytovat by se mohly i ve Vorarlbersku a Tyrolsku.

Na planetě žije také asi 35 amurských leopardů. Na ruském dálném východě lovci podle WWF pozorovali jednu samici se třemi mláďaty.

Podle WWF je stabilní také populace labského bobra. Díky projektu v Německu, jehož cílem je obnova tamních nivních oblastí, se bobrům zvětšuje životní prostor.