Kosovská policie popřela, že by se oběťmi údajného nelegálního odebírání orgánů kosovskoalbánskými povstalci během kosovské války na konci 90. let a po ní stali čeští občané. ČTK to řekl šéf oddělení pro zahraniční vztahy kosovské policie Veton Elshani. 

Srbský prokurátor pro válečné zločiny Vladimir Vukčević v rozhovoru pro srbský list Blic uvedl, že oběťmi obchodování s lidskými orgány v Kosovu se stali zejména kosovští Srbové, několik Rusů a také tři Češi. Své tvrzení nepodpořil konkrétními důkazy. Albánské úřady s jeho slovy nesouhlasí. Podle spekulací médií mohlo jít o tři Čechy, kteří se v roce 2001 ztratili v sousední Albánii.

"Nemáme žádné informace, že by se oběťmi obchodů s orgány stali Češi," řekl Elshani. Podle něj kosovská policie celou záležitost prošetřuje. Doposud však prý nezjistila, že by k únosům lidí a následným nelegálním odběrům v Kosovu vůbec docházelo. Odhalen byl případ jistého Turka, který ze své vůle a za peníze prodal ledvinu do Izraele, dodal Elshani.

Velvyslanectví bez informací

"V tuto chvíli bližší informace (k českým obětem údajného obchodování s orgány) nemáme, zjišťujeme je," řekl dnes ČTK Jiří Beneš z tiskového odboru českého ministerstva zahraničí. Úřad má o případu zprávy zatím pouze z médií.

Na české velvyslanectví v Prištině se v této souvislosti nikdo neobrátil, řekl ČTK zástupce velvyslankyně Jan Plešinger. Úřad proto kontaktoval tamní policii, která informaci o údajných nelegálních odběrech orgánů českým občanům odmítla. Rovněž české velvyslanectví v Albánii neobdrželo žádné oficiální prohlášení s případnými důkazy takových zločinů.

Tři Češi zmizeli v roce 2001 

Trojice českých studentů, která v roce 2001 zmizela v odlehlé vesnici Theth na severu Albánie, se podle dosavadních výsledků vyšetřování zřejmě stala obětí přepadení. Na konci října albánská policie podle tamních médií tento případ znovu otevřela, řekl ČTK zástupce velvyslance v Albánii Heřman Chromý.

Na informace vedoucí k jejich nalezení byla vypsána odměna, doposud však policie žádného svědka, který by vypověděl, co se se studenty skutečně stalo, nemá.

Obvinění z obchodu s orgány Srbů zajatých albánskými bojovníky během války v Kosovu (1998-99) začala v srpnu vyšetřovat na žádost Srbska Rada Evropy. Podle Bělehradu během války v Kosovu zmizelo až 500 kosovských Srbů.

Informace o údajném obchodu s orgány unesených Srbů se poprvé dostaly na veřejnost loni v pamětech Carly Del Ponteové, která působila jako hlavní žalobkyně Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY).

Související