V diplomatických kruzích vyvolala znepokojení zpráva zpravodajských služeb, že Írán se pokouší dovézt z Kazachstánu 1350 tun čisté uranové rudy. Pokud se to potvrdí, znamenalo by to porušení sankcí, které vůči Teheránu vyhlásila Rada bezpečnosti OSN.

Íránu zřejmě docházejí zásoby této suroviny nutné pro program obohacování uranu.

V souhrnné zprávě, kterou má k dispozici agentura AP, se uvádí, že obchod by se mohl uskutečnit během několika týdnů. Írán by podle tohoto dokumentu byl ochoten zaplatit za dodávku 450 milionů dolarů (přes osm miliard korun).

Nejmenovaný představitel země, která se zprávou přišla, uvedl, že za tímto obchodem jsou představitelé kazašské vlády, kteří jednali na svou vlastní pět. Tento činitel žádal anonymitu výměnou za to, že bude hovořit.


Zástupci kazašské státní uranové společnosti Kazatomprom v Kazachstánu a v Moskvě podle AP neodpovídali na telefony. Na informaci zatím nereagoval ani Írán.

Rada bezpečnosti OSN uvalila na Írán již třikrát sankce za to, že odmítá zmrazit svůj program obohacování uranu. Mezinárodní společenství se obává, že Teherán chce použít uran k výrobě bomby; Írán toto nařčení odmítá a tvrdí, že obohacený uran potřebuje pro mírové účely.

 

Související