Americký prezident Barack Obama označil nedávný nezdařený pokus o atentát na letadlo v Detroitu za "systémovou chybu" v bezpečnostních opatřeních, jejíž případné opakování je "naprosto nepřijatelné" a je třeba ji vyloučit. Poukázal na to, že varování atentátníkova otce dostaly rozvědky týdny před pokusem, ale nerozšířily je dostatečně na příslušná místa.

Obama to prohlásil v úterý ve svém vystoupení k této otázce na Havajských ostrovech.

"Když naše vláda má informaci o známém extremistovi a tato informace není předána dál a zpracována tak, jak má být, takže extremista se dostane do letadla s nebezpečnými výbušninami ohrožujícími životy téměř 300 lidí, došlo k systémové chybě a tu já považuji za naprosto nepřijatelnou," řekl Obama médiím podle agentury Reuters.

Revize současné ochrany

Skutečnost, že k pokusu o atentát došlo přesto, že bezpečnostní služby byly před atentátníkovou osobou včas varovány, představuje selhání služeb vnitřní bezpečnosti i rozvědky. K této chybě bezpečnostního systému, která mohla skončit katastrofou, přispěla kombinace selhání lidských i systémových, zdůraznil prezident.

"Je třeba, abychom z těchto událostí vyvodili ponaučení a učinili vše pro potlačení nedostatků našeho systému, protože ve hře je naše bezpečnost a naše životy," dodal.

Obama, který kvůli případu v pondělí nařídil revizi systému registrace cestujících a pravidel bezpečnosti letecké dopravy, současně oznámil, že předběžné závěry bezpečnostních prověrek obdrží Bílý dům ve čtvrtek, vypracování podrobnějších doporučení však bude trvat týdny.

Pokus o teroristický útok 

Atentátník Umar Farouk Abdul Mutallab svou cestu do USA nastoupil v pátek v nigerijském Lagosu, odkud linkou společnosti KLM letěl do Amsterodamu. Tam na letišti prošel další kontrolou a pokračoval v letu airbusem A330 Northwest Airlines do Detroitu. Výbušninu měl na těle rozloženou do plochy v prádle. Před přistáním se pokusil výbušninu odpálit vstříknutím rozbušky injekční stříkačkou, pokus však selhal a výbušnina začala pouze hořet. V opakování pokusu už útočníkovi zabránil spolucestující. Později se k činu přihlásila regionální větev mezinárodní teroristické sítě Al-Káida na Arabském poloostrově.

Následně se ale zjistilo, že americké orgány měly již od letošního listopadu o Mutallabovi a jeho aktivitách záznam v centrálním registru špionáže sbírajícím údaje o známých a podezřelých osobách ve spojení s terorismem. Podle některých zdrojů dostaly americké úřady varování i od Mutallabova otce, který je v Nigérii váženým bankéřem. V listopadu přišel na americké velvyslanectví v Abuji, aby vyjádřil znepokojení ohledně svého syna. Informace, které úředníkům poskytl, ale prý nebyly dostatečné.

Související