Severní Korea vyzvala v novoročním projevu k ukončení nepřátelských vztahů se Spojenými státy. Je to podle ní zásadní pro mír a stabilitu Korejského poloostrova. Uvedla to severokorejská oficiální agentura KCNA, kterou citovala agentura Reuters.

"Zásadním úkolem pro zajištění míru a stability Severokorejského poloostrova a ve zbytku Asie je ukončit nepřátelský vztah mezi KLDR a USA," uvedl Pchjongjang. Zdůraznil, že dosáhnout trvalého míru a bezjaderného regionu chce dialogem.

Novoroční prohlášení, otištěné ve všech velkých denících, bývá tradičně velmi podrobně studováno analytiky, neboť obsahuje indicie k politice Pchjongjangu v dalším roce. 

Tradiční prohlášení v posledním dnu v roce přišlo poté, co KLDR v úterý oznámila, že zadržela jistého Američana, který minulý týden ilegálně vstoupil na její území.

KLDR nyní může podle názoru některých analytiků zadrženého použít jako trumf při jednání s USA o kontroverzním severokorejském jaderném programu, napsal tehdy Reuters. 

Právě toto jednání by nyní mělo ukázat, jak vážně bylo novoroční vyjádření KLDR míněno. Stanice BBC citovala reakci vysokého amerického úředníka, podle něhož by Severní Korea měla projevit vstřícnost právě při jednání o svém jaderném programu.

"Činy jsou více než slova. Dobrým krokem dopředu by byl návrat k jednání," konstatoval nejmenovaný úředník. 

Související