Británie považuje nedávný nezdařený atentát na americké letadlo mířící do Detroitu za budíček a zareaguje na něj zpřísněním bezpečnostních opatření na letištích. Na internetové stránce svého úřadu to v pátek oznámil britský premiér Gordon Brown. Nařídil přezkoumání dosavadních opatření a pak rozhodne o dalším postupu. Informoval o tom server BBC.

Británie kromě jiného zvažuje zavedení tělesných skenerů, které jsou už v provozu na některých amerických letištích a jež začne používat Nizozemsko a také Nigérie.

Letadlo do Detroitu, na jehož palubě se Nigerijec Umar Farouk Abdul Mutallab 25. prosince pokusil odpálit výbušninu, letělo z nizozemského Amsterodamu.

Brown se v prohlášení zmínil také o Mutallabovi, který studoval v Londýně. Premiér prohlásil, že styky s teroristickou Al-Káidou tento muž navázal až po odchodu z Británie.

Brown považuje Nigerijcův pokus o atentát za "další budíček pro bitvy", jež je třeba svést "nejen kvůli ochraně proti terorismu, ale také kvůli srdcím a myslím jedné generace". 

Nigerijec se do letadla dostal s výbušninou ukrytou v prádle, ale nepodařilo se mu ji odpálit. Brown sdělil, že je třeba pracovat "průběžně na technologiích, které budou schopny odhalit výbušné látky, ale také nože, střelné zbraně a další podobné předměty ukryté kdekoli na těle".

Brown řekl, že je třeba zlepšit letištní bezpečnostní systémy nad rámec běžné tělesné prohlídky a využití psů. "Proto možná použijeme dokonalejší technologii k zachycení stop po výbušninách, tělesné skenery a pokročilé rentgeny," uvedl.

Přehodnocení bezpečnostního systému, jež se týká také pasažérů, kteří v Británii jenom přestupují, zadal prý v pondělí a výsledky očekává během několika dní.

Upozornil rovněž na radikalizaci mladých lidí v Británii i mimo ni a také na to, že Jemen se stává líhní teroristů i jejich útočištěm.