Počet obětí pátečního sebevražedného atentátu během volejbalového zápasu v pákistánském městě Lakki Marvat přesáhl 88. Zraněných je 40 lidí, zničeno bylo přes dvacet domů. S odvoláním na pákistánskou televizní stanici Expres 24/7 to oznámila agentura Reuters.

Policie obvinila z atentátu pákistánskou větev hnutí Taliban, spojenou s teroristickou sítí Al-Káida. Byl to jeden z nejkrvavějších atentátů v Pákistánu od 18. října 2007, kdy bylo zabito nejméně 139 osob při pumovém útoku na dav vítající v Karáčí bývalou premiérku Bénazír Bhuttovou při návratu z exilu.

Šéf místní policie Ajúb Chán řekl, že útočník vjel na hřiště s autem naloženým výbušninou a odpálil ji. Zápasu přihlíželo 200 až 300 diváků. Policista dodal, že na místě bylo ještě další auto, které ujelo. "Myslíme si, že může být použito k útoku někde jinde," řekl agentuře Reuters.

Lakki Marvat leží blízko kmenových území Jižní a Severní Vazíristán, kde mají své bašty extremističtí islamisté. Ajúb Chán řekl, že obyvatelé města nedávno vytvořili milici, která odtamtud extremisty vyhnala. Páteční útok tak mohl být motivován pomstou. 

Od října, kdy pákistánská armáda zahájila na kmenových územích rozsáhlou ofenzivu, odvetné pumové a sebevražedné útoky povstalců připravily v zemi o život přes 500 lidí.

Páteční krveprolití vystaví pákistánského prezidenta Ásifa Alího Zardárího pod ještě větší tlak, aby dosáhl nějakých úspěchů v tažení proti islámským teroristům. Na rozhodný postup proti nim naléhají i Spojené státy, které jsou klíčovým spojencem Pákistánu a jsou znepokojeny možností, že extremistům se podaří tuto zemi, vlastnící jaderné zbraně, destabilizovat.

Britské ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že útok zdůrazňuje, jak je naléhavé pomoci v boji proti extremistům, a to v zájmu jak Pákistánu samého, tak širší stability.

Paralyzované finanční centrum

Na protest proti sebevražednému násilí politické strany i náboženské skupiny v jihopákistánském městě Karáčí na pátek vyhlásily stávku, kvůli níž je toto finanční centrum země fakticky zcela paralyzované.

V pondělí se v Karáčí uprostřed šíitského procesí odpálil atentátník extremistického hnutí Taliban, který tak zabil 43 lidí. Byl to nejkrvavější atentát v Karáčí za poslední dva roky a jeden z nejhorších v celém Pákistánu, pokud jde o násilí mezi náboženskými skupinami.

Šíitské hnutí se k výzvě připojilo, aby během stávky mohly být oplakávány a pohřbeny oběti pondělního atentátu. Výzvu uposlechla i burza v Karáčí, která je hlavním finančním centrem v zemi a své operace obvykle zahajuje 1. ledna. Uzavřeny zůstaly obchody i podniky.

Pákistánský Taliban klade vládě své země za vinu, že spolupracuje s USA v jejich tažení proti terorismu.

Související