Dánští policisté potvrdili, že zmařili pokus osmadvacetiletého muže ze Somálska zabít autora jedné z kontroverzních karikatur proroka Mohameda, čtyřiasedmdesátiletého dánského kreslíře Kurta Westergaarda.

Útočník byl v sobotu byl postaven před soud, kde odmítl nařčení, že usiloval o zabití kreslíře.

Agentura Reuters uvedla, že dánská policie muže podezřívá "z pokusu o vraždu...spojenou s terorismem". Bezpečnostní a informační služba PET vydala prohlášení, kde konstatuje, že obžalovaný "má blízké kontakty na somálskou teroristickou organizace al-Šabaab a vůdce al-Káidy ve východní Africe" a že "je také podezřelý ze zapojení do teroristických aktivit během svého pobytu ve východní Africe". 

PET také viní muže ze zapojení do teroristické skupiny přímo v Dánsku, kde má povolení k pobytu. "Tuto skupinu už nějakou dobu sledujeme, to nicméně nemá žádný vztah k Westergaardovi," konstatuje PET.

Mladíka ozbrojeného sekyrou a nožem, který se v pátek pokusil vniknout do domu karikaturisty, zastavili policisté střelbou, která ho zasáhla do ramene a kolena. Zranění jsou údajně vážná, ale neohrožují útočníka na životě. Předchozí informace agentury AFP, podle níž se do Westergaardova domu pokusil dostat se dvěma společníky, se zatím nepotvrdily.

Westergaard byl kvůli karikaturám opakovaně terčem výhrůžek a jeho dům je pod policejní ochranou.S Westergaardem byla podle policejního zástupce Prebena Nielsena v domě i jeho pětiletá vnučka. Když Somálec rozbil okno, ukryli se společně ve speciálně zabezpečené místnosti. Westergaard poté přivolal alarmem policii, která dorazila za dvě minuty. Při zatýkání ohrožoval útočník policisty sekerou a lámanou angličtinou vykřikoval, že přišel zabít Westergaarda. Nielsen sdělil, že Somálce již obvinili z pokusu o vraždu Westergaarda a jednoho zasahujícího policisty. Jméno Somálce nebylo v souladu s dánským zákonem zveřejněno.

"Mé vnučce se daří dobře," vyjádřil se pro média k incidentu Westergaard. "Bylo to děsivé. Bylo to na poslední chvíli. Opravdu v posledním okamžiku. Ale zvládli jsme to."

Westergaard byl podle Nielsena v šoku, ale neutrpěl žádná zranění.

"(Tento případ) znovu potvrdil, že útoky teroristů v Dánsku stále hrozí, zvláště proti karikaturistovi Westergaardovi," konstatoval Scharf.

Westergaard v roce 2005 nakreslil pro noviny Jyllands-Posten karikaturu proroka Mohameda s turbanem ve tvaru bomby. Byla jednou ze dvanácti karikatur na toto téma, které list otiskl.

To vyvolalo hněv muslimů v Dánsku i v zahraničí a vedlo k zapálení dvou dánských diplomatických misí a k bojkotu dánského zboží několika muslimskými zeměmi. Při protestech ve světě zemřelo několik desítek lidí. Islámští ozbrojenci podle serveru BBC vypsali na Westergaardovu hlavu již dříve odměnu jeden milion dolarů.

Související