Terminál C na mezinárodním letišti v americkém Newarku byl v neděli z bezpečnostních důvodů uzavřen. Podle agenturních informací byl vlastní příčinou okamžitého bezpečnostního opatření muž, který se vydal nesprávnou cestou a vyhnul se tak kontrolní prohlídce.

Podle mluvčí správy pro bezpečnost v přepravě Ann Davisové byl muž viděn kolem půl osmé místního času (půl druhé SEČ), jak kráčí chodbou k východu.

Následně byl celý terminál vyklizen a ostatní cestující byli znovu podrobeni kontrole. Z terminálu nebyl od té doby vypraven žádný let, oznámila televizní stanice CNN.

V hale terminálu byly v té době dva až tři tisíce lidí čekajících na bezpečnostní proceduru. Ještě dvě hodiny po incidentu zůstala bezpečnostní stanoviště prázdná, řekl jeden z postižených cestujících.

Po muži stále pokračuje pátrání. Bezpečnostní činitelé zkoumají nahrávku, jestli se jim muže podaří identifikovat.

Na terminálu C newarkského letiště u New Yorku operuje letecká společnost Continental Airlines. 

Velká letiště po celých Spojených státech vyhlásila zvýšená bezpečnostní opatření od Vánoc, kdy nigerijský mladík propašoval ve spodním prádle na palubu letadla z Amsterodamu do Detroitu chemikálie, s jejichž pomocí chtěl na palubě způsobit výbuch.

V této souvislosti americké úřady ode dneška zavedly zpřísněné bezpečnostní kontroly pro cizince směřující na letiště v USA. Zvláštní pozornost bude na letištích po celém světě věnována občanům konkrétních 14 zemí, mezi nimi například Pákistánu, Jemenu či Nigérie, jež jsou považovány za sponzory terorismu nebo jsou z tohoto hlediska předmětem zájmu.

Související