Ambasáda USA v jemenské metropoli Saná byla v úterý pět po dvou dnech otevřena. Pro veřejnost začala ambasáda opět fungovat den poté, co jemenské vládní síly zabily dva bojovníky jemenské odnože al-Káidy, kteří stáli za hrozbou, kvůli níž Spojené státy své velvyslanectví v neděli uzavřelo.

Brány svých ambasád uzavřely vedle USA také Velká Británie, Španělsko, Japonsko a Francie. Britská a francouzská ambasáda podle Reuters obnovily svou činnost, zůstávají ale uzavřeny pro veřejnost.

Český zastupitelský úřad v pondělí uzavřel do odvolání vízový a konzulární úsek. Mluvčí německého ministerstva zahraničí podle agentury DPA řekl, že německá ambasáda bude v úterý otevřena, ale budou zpřísněna bezpečnostní opatření.

V pondělí prohlásila americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, že situace v Jemenu znamená hrozbu pro celý svět a že teroristické organizaci al-Káida se musí zabránit, aby si z této arabské země vytvořila základnu pro své útoky. Rovněž podle ní mezinárodní společenství musí silněji než doposud podpořit vládu v Saná.

Obama bude jedna s šéfy tajných služeb

Na úterní pozdní večer je naplánováno jednání amerického prezidenta Baracka Obamy se šéfy amerických tajných služeb o tom, jak zabránit opakování nedávného pokusu o teroristický útok. Mladý nigerijský islamista propašoval o vánočních svátcích ve spodním prádle na palubu letadla z Amsterodamu do Detroitu silnou výbušninu, se kterou se pokusil vyhodit stroj do povětří.

Americká vláda už zavedla zpřísněná bezpečnostní opatření pro všechny osoby cestující letecky do USA. Speciální bezpečnostní prohlídkou musejí projít cestující ze 14 vybraných zemí, včetně Kuby, Íránu, Súdánu a Sýrie, které USA označují za sponzory terorismu. Zbylá desítka států je označována za země "budící zájem" na základě nedávných zpravodajských informací. Mezi nimi jsou například Jemen a Nigérie.

Nigérie označila podle BBC News své zařazení na tento seznam za "nespravedlivé". Kubánský vládní list Granma zase odmítl zpřísněná bezpečnostní opatření USA jako "protiteroristickou paranoiu".

Desítky jmen konkrétních osob byly kromě toho v rámci posílení bezpečnostních opatření přesunuty na seznam sledovaných osob, nebo seznam osob, které nesmějí nastoupit do letadel směřujících do USA. Lidé z prvního seznamu mají být podrobeni navíc mimořádné bezpečnostní prohlídce.

Související