Citelný zásah. Tak hodnotili s odstupem několika dní analytici vražedný atentát, při němž minulý týden v Afghánistánu zahynulo sedm členů americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) a šest jejich kolegů utrpělo zranění. S novými informacemi se k hodnocení přidává ještě velký šok.

CIA připustila, že zřejmě přišla o své nejlepší lidi v Afghánistánu v době, kdy se USA snaží zvýšit tlak na afghánský radikální Tálibán. Atentát podle prvních spekulací amerických tajných služeb spáchal muž, kterého chtěla CIA získat jako informátora.

V noci z pondělí na úterý americká média informovala, že útočníkem byl Chalíl Balaví, který pracoval jako trojitý agent pro teroristickou síť al-Káida v Jordánsku. Podle mluvčího islámského hnutí Taliban patřil atentátník ke skupině členů této teroristické buňky operujících přímo v afghánské vládě.

Muž pracoval v Jordánsku jako lékař. Před rokem měl být zatčen tamní tajnou službou. Podle BBC ho poté americká CIA přesvědčila, že se má stát jejím agentem, ten ale posléze začal pracovat i pro jordánskou tajnou službu. Špión měl za úkol infiltrovat se do al-Káidy a přiblížit se k muži číslo dva této skupiny - al-Zavahrímu.

V minulém týdnu Balaví domluvil schůzku s agenty CIA na americké základně Chapman, kde posléze uvnitř odpálil vražednou nálož. Ta zabila sedm příslušníků této tajné služby. 

Prezident Barack Obama v uplynulých dnech kondoloval zaměstnancům CIA a ocenil oběti útoku za odvahu. "Američané možná neznají vaše jména, ale vaši práci jednohlasně oceňují," řekl. CIA podle něj prochází největší zkouškou od teroristických atentátů z roku 2001.

Loni v Afghánistánu zahynulo 500 Američanů a dalších koaličních vojáků. Server BBC s odvoláním na americké tajné služby oznámil, že terorista neprošel u vstupu na základnu běžnou tělesnou prohlídkou, protože si ho CIA vytipovala jako možného informátora a snažila se ho získat.

Související