Na letišti Meadows Field v kalifornském Bakersfieldu byla v úterý nalezena taška s podezřelou kapalinou, o které se vyšetřovatelé domnívali, že by mohla obsahovat výbušnou látku. Zadržený majitel tašky ale tvrdí, že v nádobách uvnitř zavazadla převážel obyčejný med. S odvoláním na policejní zdroje o tom informovala agentura Reuters.

Úřad pro bezpečnost v dopravě (TSA) nejprve informoval, že šlo o nebezpečnou látku a letiště bylo na dvě hodiny uzavřeno.

Podezřelá látka byla nalezena na letišti Meadows Field v jedné z tašek, která prošla kontrolou. Policejní mluvčí Michael Whorf novinářům dokonce řekl, že testy zjistily v kapalině přítomnost dvou výbušnin.

Zadržený majitel tašky Francisco Ramirez se však bránil, že převážel obyčejný med. Do Bakersfieldu údajně přijel na návštěvu rodiny.

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) později potvrdil, že podezřelá tekutina byl opravdu jen med. Zjišťování obsahu látky trvalo americkým úřadům několik hodin. "Látka v těch lahvích byl med. Testy na výbušniny a narkotika byly negativní. Není to nic jiného než med," řekl mluvčí FBI Steve Dupre.

Dva pracovníci TSA, kteří přišli s látkou do kontaktu, byli odvezeni do nemocnice. "Už jsou v pořádku," komentovala později jejich stav bez dalších podrobností mluvčí TSA Suzanne Trevinová.

Velká letiště po celých Spojených státech vyhlásila zvýšená bezpečnostní opatření od vánočních svátků, kdy mladý nigerijský islámský radikál propašoval ve spodním prádle na palubu letadla z Amsterodamu do Detroitu silnou výbušninu, se kterou se pokusil vyhodit letoun do povětří. Nálož nevybuchla, patrně díky nějaké její závadě či atentátníkově chybě.

Meadows Field je malé letiště asi 160 kilometrů severně od Los Angeles, které slouží pro vnitrostátní lety.