Kolik mohou města získat od státu?

Děčín: více než 14 milionů

Sokolov: 6,6 milionů

Cheb: 8,4 milionů

Pardubice: 15,8 milionů

Liberec: více než 12 milionů

Krajský úřad Karlovarského kraje: 13 milionů

Státu hrozí, že bude muset vracet nejméně desítky milionů, které podle soudu neoprávněně vybíral na sociálním pojištění v prvním pololetí roku 2007. Soukromé firmy, ale nově i města chtějí využít chyby v zákoně, ve kterém od ledna do června 2007 chyběla věta o vyměřovacím základu, ze kterého se pojištění vypočítává.

Na pochybení politiků upozornily Hospodářské noviny.

"Jako veřejnoprávní instituce jsme tento krok hodně zvažovali. Ale na druhou stranu, stát nám také neodpustí, když uděláme chybu, a musíme platit pokuty, penále a podobně. Tak jsme sociální správu požádali o vrácení peněz," uvedl starosta Sokolova Karel Jakobec (ODS). Po státní pokladně chce 6,6 milionů korun.

Přidávají se další města 

K Sokolovu se postupně přidávají další města. Děčínská radnice požádala o navrácení více než 14 milionů korun. Stejně chce podle informací ČTK postupovat i město Cheb, ale i Krajský úřad Karlovarského kraje nebo vedení Pardubic. "Osobně bych do toho šel," řekl ČTK starosta Ústí nad Orlicí Richard Pešek (ODS).

"Projednávala to na posledním jednání rada a v těchto dnech by už žádost měla odejít. V případě krajského úřadu se jedná o částku 13 milionů korun," uvedla mluvčí krajského úřadu Karlovarského kraje Andrea Bocková.  

Podle tajemníka pardubického magistrátu Martina Růžičky by o vrácení pojistného měla požádat i městská policie a městské obvody, případně městské firmy, jejichž vedení se ale musí rozhodnout sama. 

Žádost o vrácení zvažuje Liberec, Semily, Zlín, Vsetín, Teplice... A výčet jistě není konečný.

Hrubka za 100 miliard 

Krajský soud v Ústí nad Labem už rozhodl jeden spor o pojistné mezi státem a firmou, která si této chyby v zákoně všimla, a to ve prospěch společnosti. Verdikt bude v lednu nebo v únoru ještě přezkoumávat Nejvyšší správní soud. Pokud verdikt potvrdí, otevřou se tím dveře k vracení pojistného i dalším žadatelům. A nejde o malé peníze, stát vybral bez opory v zákonně až 100 miliard korun.

Pokud Česká správa sociálního zabezpečení požadavek Sokolova odmítne, a to vedení města očekává, počká radnice buď na výsledky prvních soudních sporů, nebo se na správní soud obrátí samo. "I kdyby se pak měly dočasně platby zvýšit, aby se vrácené peníze nahradily, pokud si nepožádáme, byli bychom na tom biti," doplnil Jakobec.

Objevují se také výjimky, které o vrácení peněz usilovat nebudou. Krajské město Karlovy Vary sice takový krok také zvažovalo, ale rozhodlo se, že nechtěné chyby v zákoně nebude využívat, řekl ČTK mluvčí magistrátu Jan Kopál. Podobně se zachovají Valašské Meziříčí a Uherské Hradiště.

Podobné stanovisko zaujal i náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek (KDU-ČSL). "Všichni vědí, že to bylo nedopatření legislativy, a veřejné subjekty by neměly zhoršovat již tak špatný stav státních financí. Jsem z toho dost na rozpacích," řekl Línek.

Reakce politiků? Zvýšíme vám daně

Pokud by soudy uznaly nároky firem i veřejných institucí na navrácení milionů ze sociálního pojištění, politici našli způsob, jak chybějící peníze do státní kasy vrátit - zvýšili by daně. "Pokud by chyběly prostředky vybrané z pojistného firem, tak by se muselo zase doplnit z pojistného firem," vysvětlil v rozhovoru pro HN místopředseda ODS Petr Nečas. A velmi podobně mluví i jeho protějšek z ČSSD Zdeněk Škromach.

Nejde vůbec o plané hrozby. ODS a ČSSD mají ve sněmovně 149 poslanců a můžou během pár dní prosadit prakticky cokoli.  


Jak se mohlo stát, že stát zřejmě neměl nárok na vybírání sociálního pojištění v prvním půlroce 2007?

Jaro 2006
Poslanci schvalují nový zákoník práce, kvůli kterému vypadává z jiného zákona vyměřovací základ pro placení sociálního pojištění zaměstnavatelů. Tehdejší ministr práce Zdeněk Škromach chce upravit základ pro výpočet pojištění spolu se zákonem o nemocenské.

Zima 2006
Poslanci odkládají nový zákon o nemocenské i s novými vyměřovacími základy pro placení pojištění a nikdo si toho nevšimne. Ministr Nečas se ještě pokusí odložit zákoník práce, ale ČSSD a KSČM to zablokují.

První polovina roku 2007

V lednu 2007 se Nečas dozvídá o tom, že vyměřovací základ není nikde definovaný a opraví to vládním nařízením, které začíná platit v březnu. Chyba v zákoně je opravená až v červenci. Soud teď řekl, že pokud není upravený vyměřovací základ v zákoně, tak stát nemůže pojištění vybírat.