Blogy

Výše výživného by v budoucnu mohla stoupat s věkem dítěte či s růstem mezd bez toho, aby částku musel znovu přehodnotit soud. Shodla se na tom pracovní skupina ministerstva spravedlnosti, ministerstva práce a sociálních věcí a odborníků. Soudci by pak měly mít při rozhodování sporů o alimentech k dispozici doporučující tabulky.

Na valorizaci výživného v závislosti na věku dítěte se podle mluvčí ministerstva spravedlnosti Jitky Zinke dohodla obě ministerstva, dále se bude jednat o navyšování alimentů v souvislosti s inflací či růstem mezd.

Úřady nyní začnou pracovat na návrzích valorizace a orientačních tabulek a v konečné podobě by je měly předložit na dalším setkání v únoru. "Tyto návrhy by již měly obsahovat konkrétní číselné údaje, aby v dubnu mohl být předložen věcný návrh zákona o výživném vládě," řekla Zinke.

Inspirace v zahraničí 

Dalšími nástroji k řešení problematiky výživného by podle mluvčí mohlo být například zavedení speciálních odvolacích senátů u krajských soudů nebo možnost dovolání k Nejvyššímu soudu. Pracovní skupina podle ní vycházela ze zkušeností v okolních státech, především na Slovensku, v Německu a v Rakousku.

Jednání se zúčastnili například ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová, ministr práce a sociálních věcí Petr Šimerka, prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník, ředitelka nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová nebo děkanka olomoucké právnické fakulty Milana Hrušáková.

Kovářová již dříve navrhla, aby případy, kdy se rodiče na výši výživného dohodnou, mohli dořešit sociální pracovníci. Podle ní by to značně ulehčilo práci soudů. Doporučující tabulky by pak měly zároveň rozcházejícím rodičům ukázat, z jaké základní částky mohou vycházet. Párů, které jsou schopny dosáhnout shody, je podle ministerstva spravedlnosti zhruba 30 procent.

Pokud projde schvalovacím procesem, mohl by nový zákon podle ministerstva začít platit od počátku roku 2011. Tabulky pro soudy, podle nichž by se určovalo výživné, navrhla dříve i ČSSD.