Nepřiměřené chování pasažérů a zřejmě i strach posádky po posledních událostech způsobily problémy hned na dvou letadlech ve Spojených státech. V Miami byl z letadla směřujícího do Detroitu vyveden cestující, který vykřikoval antisemitská prohlášení. Další incident podle serveru CNN pak zažil letoun mířící na Havaj, když se jeden z cestujících choval neukázněně a pilot stroj raději nasměroval zpět na výchozí letiště v Portlandu.

Cestující v Miami byl vyveden z letadla a zatčen poté, co začal na palubě vykřikovat "chci zabít všechny Židy". Třiačtyřicetiletý muž o sobě tvrdil, že je Palestincem. Svým chováním vzbudil pozornost, až když letadlo vjíždělo na ranvej, pilot se ale rozhodl vrátit k terminálu. Muže pak policie zpacifikovala elektrickým paralyzérem a zatkla.

Podle mluvčí Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Judy Orihuelaové nepředstavoval muž nebezpečí spojené s terorismem. Policisté u něho nenašli žádné zbraně či výbušniny.

Palestinec byl obviněn z narušování pořádku, vyhrožování veřejnému činiteli a bránění se zatčení. "Já se vás policajtů nebojím. Už jsem se rval s policajty v Ohiu a zlámal jsem jim ruce na třech místech. Rozbíjel jsem také hlavy," křičel na zasahující policisty. Podle vyšetřovatelů příčinou mužova chování nebyl alkohol.

Další incident se stal na palubě letadla mířícího z Portlandu na Havaj. Jeden z cestujících během letu "vyhrožoval a odmítal si uložit své příruční zavazadlo", uvedl v prohlášení Úřad pro bezpečnost v dopravě (TSA).

Blogy

Pilot se proto po hodině a půl letu rozhodl stroj otočit a vrátit se do Portlandu. Krátce poté Boeing dostihly dva stíhací letouny a poskytly mu doprovod. Neukázněný pasažér byl po přistání zatčen, letadlo prohledáno a znovu se vydalo na cestu.

Incidenty zřejmě souvisí i s tím, že letiště v USA, ale i jinde na světě v posledních dnech zavedla přísná bezpečnostní opatření. Souvisí to s pokusem o teroristický útok z 25. prosince, kdy třiadvacetiletý islámský radikál Umar Farouk Abdul Mutallab propašoval ve svém spodním prádle na palubu letadla z Amsterodamu do Detroitu silnou výbušninu a pokusil se vyhodit letoun do povětří.

Související