Teorie o více únoscích mladé rakouské dívky Nataschi Kampuschové byla smetena ze stolu. Podle vyšetřovatelů její únosce neměl pomocníky a jednal sám. Vyplývá to ze závěrečné zprávy, kterou v pátek zveřejnilo vrchní státní zastupitelství ve Vídni.

Rakouský server DerStandard.at cituje hlavního žalobce Wernera Pleischla, který vyloučil, že by za únosem bylo víc lidí. Nataschu Kampuschovou unesl sám duševně narušený Wolfgang Priklopil a přes osm let ji držel ve sklepním vězení, zní "verdikt".

Výsledek vyšetřování plyne podle rakouského serveru z výslechu 110 osob a analýzy vzorků z únoscova domu. Ty podle vyšetřovatelů nepoukazují na to, že by Priklopil měl komplice.  

Jednalo se už o druhé vyšetřování případu. To původní skončilo tři měsíce poté, co se Kampuschové podařilo z domácího vězení utéct. V roce 2008 se ale obnovilo. Panovalo totiž podezření, že Priklopil nejednal sám a mohl mu někdo pomáhat.

Vyšetřovatelé se zaměřili hlavně na únoscova přítele Ernsta H. Ten podle rakouských médií svou výpověď několikrát změnil.

Útěk dívky a sebevražda 

Natasche se podařilo uniknout 23. srpna 2006. Případ tehdy vyvolal velký zájem veřejnosti a dívka se v zápětí stala středem pozornosti světových médií.

Případ Kampuschové přerůstá v "rakouskou Watergate" - čtěte ZDE

Priklopil, který byl nyní označen za jediného únosce nyní dvaadvacetileté dívky, spáchal sebevraždu poté, co zjistil, že Natascha unikla. Před příjezdem policie skočil pod vlak v metru mezi vídeňskými zastávkami Wien Nord a Wien Traisengasse poblíž tamního Severního nádraží.

Priklopiluv motiv nebyl nikdy zcela jasný, experti usuzovali, že šlo o psychopata, který byl někdy v minulosti vystaven týrání a své trauma potlačoval perfekcionizmem.

 

Související