Portugalský parlament v pátek v prvním čtení schválil zákon o uzavírání manželství osob stejného pohlaví, avšak bez možnosti adopce dětí. Návrh zákona předložený socialistickou vládou podpořily všechny levicové a středolevé strany, které mají ve sněmu většinu.

Proti zákonu hlasovala jen pravice, která usilovala o to, aby byl dokument předložen k hlasování v referendu. Naopak extrémní levice požadovala, aby nový zákon také umožňoval sezdaným párům adoptovat děti.

Hodnoty manželství a rodiny? V tomto případě rozhoduje parlament

Zákon nyní bude projednán v parlamentním výboru, pak o něm bude parlament znovu hlasovat. Nakonec jej musí podepsat prezident Aníbal Cavaco Silva.

Proti návrhu zákona v této zemi se silnými katolickými kořeny jen mírně protestovala sdružení blízká katolické církvi. Portugalská katolická hierarchie sice pravidelně připomíná hodnoty manželství a rodiny, ale lisabonský kardinál José Policarpo prohlásil, že v tomto případě rozhoduje parlament.

Zákon přichází jen několik měsíců před návštěvou papeže Benedikta XVI., která je plánována od 11. do 14. května. Portugalský tisk již dříve psal, že si jak socialistická vláda, tak katolická hierarchie přejí, aby tato otázka byla vyřešena před papežovou návštěvou.

Související