Pákistánská soukromá televize v sobotu odvysílala záběry, na nichž je podle ní šéf pákistánské odnože Talibanu s Jordáncem, který v prosinci v Afghánistánu zabil sedm amerických a jednoho jordánského agenta. Jordánec identifikovaný už dřív jako Humám Chalíl Balaví na záběrech sedí vedle Hakimulláha Mahsúda a hovoří s ním anglicky.

Podle agentury Reuters Balaví předával informace získané od tajných služeb USA a Jordánska teroristům. Video odvysílala stanice AAJ.

"Jordánské a americké tajné služby mu nabídly miliony dolarů za špionážní činnost proti bojovníkům svaté války. On ale bohatství odmítl a připojil se k mudžáhidům," komentovala stanice AAJ video. Balaví údajně naopak dával radikálům zprávy získané od Američanů a Jordánců.

Katarská televize Al-Džazíra odvysílala záběr, na němž se údajně Balaví přihlašuje ke své akci a označuje ji za pomstu Američanům. Atentát v Afghánistánu je podle jeho slov pomstou za smrt bývalého vůdce Talibanu v Pákistánu Baitulláha Mahsúda, jehož Američané zabili loni při útoku bezpilotním letadlem.

"Řeknu našemu emírovi Baitulláhovi Mahsúdovi, že na jeho oběť nikdy nezapomeneme. Budeme se za něj mstít v Americe i mimo ni. Nezapomeneme na to, že říkal, že se Usáma bin Ládin (vůdce Al-Káidy) nezdržuje na pákistánském území, ale že kdyby tam přišel, bojovníci by mu poskytli ochranu. Slovo dodržel a zaplatil za to životem," řekl. 

Potvrdí-li se autenticita videa odvysílaného pákistánskou stanicí AAJ, podle agentury Reuters je to další příklad zásadního selhání tajných služeb USA a jejich jordánských spojenců. Stín dopadne rovněž na Pákistán, který Američané tlačí, aby se vypořádal s Talibanem na svém území.

Dvojitý agent a spletité vztahy 

Na základnu v Chóstu poblíž hranice s Pákistánem se Balaví dostal 30. prosince. Má se za to, že byl dvojím agentem a pracoval pro Ammán i Al-Káidu. Kromě agentů americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) zabil také jednoho jordánského agenta.

Tomu se v Jordánsku dostalo státního pohřbu za přítomnosti královské rodiny. Vyšla tím ale také najevo spolupráce CIA s Jordánskem v Afghánistánu a jordánský ministr zahraničí Násir Džúdí v pátek řekl, že se Ammán podílí na protiteroristických operacích v Afghánistánu.

Jordánsko také v minulých dnech přiznalo, že Balaví spolupracoval s jordánskou tajnou službou. O tom, zda byl atentátníkem v Chóstu, ale Ammán zatím plně přesvědčen není. 

Související