Archivy ruského listu Komsomolskaja Pravda ukrývají článek zveřejněný 31. prosince 1959. Jeho autor v něm s plnou důvěrou v rozvoj Sovětského svazu ve všech sférách popisuje, jak bude podle něho země vypadat 1. ledna 2010. Ukázky z článku přinesl o víkendu italský deník Corriere della Sera.

Generálním tajemníkem ÚV KSSS a šéfem vlády byl tenkrát Nikita Chruščov. Tři roky předtím Chruščov předložil proslulou tajnou zprávu 20. sjezdu komunistické strany, kde položil základy k překonání stalinismu. Do vesmíru se 4. října 1957 vydala první umělá družice Sputnik. Rýsovala se tedy, jak předvídal Chruščov, převaha SSSR nad USA.

Vrtulníkem i limuzínou zadarmo

"Futurolog" Komsomolské Pravdy si byl jistý, že prvním člověkem, který vstoupí na Měsíc, bude Sovět a že se to stane v roce 1969. Do roku se strefil, avšak prvním člověkem na Měsíci byl Američan Neil Armstrong.

V roce 2010 budou v Rusku zrušeny peníze a každý si bude moci brát podle libosti zadarmo. Alkohol a kriminalita vymizí a veškerou těžkou práci obstarají roboti.

Novinář popsal svou budoucí cestu do Moskvy: ulice jsou plné limuzín, které si lidé mohou zdarma pronajmout. Kdo nemá rád auto, může letět vrtulníkem, také zadarmo. Téměř nikdo už nejí doma: město je plné jídelen a restaurací, které mají stále otevřeno a lidé se v nich najedí také zdarma.

Přenosné telefony a klinika na Marsu

Zajímavá je jeho předpověď, pokud jde o telefony: budou malé a přenosné, vybavené televizní kamerou. Lidé budou žít nejméně 100 let, někteří až 125.

Po Měsíci dobudou Sověti i Mars, kde postaví kliniku Pozitron transplantující lidské orgány. Na Měsíci zase budou desítky továren zpracovávajících kovy, jichž jsou na Luně spousty. Vědci probudí k životu mamuta, který bude moci být v březnu 2010 umístěn do zoologické zahrady.

Věčný led na Sibiři bude rozpuštěn oteplováním půdy vyvolaným atomovou reakcí. Deník Komsomolskaja Pravda si je jistý, že se na Sibiři bude pěstovat obilí i citrusové plody.

Komsomolskaja Pravda byla tiskovým orgánem ústředního výboru svazu sovětské komunistické mládeže v letech 1925-1991 a dnes je v Rusku nejprodávanějším deníkem.

 

Související