Výzkumníkům se podařilo nafilmovat australskou nemocniční loď Centaur, která se potopila v roce 1943. Na záběrech je mimo jiné červený kříž a zrezlé identifikační číslo 47.

Výzkumníci v čele s americkým "lovcem vraků" Davidem Mearnsem je natočili v neděli a vpondělí v hloubce 2000 metrů s pomocí podmořského robota.

Plavidlo sonary detekovaly 20. prosince asi 50 kilometrů východně od ostrova Moreton v hloubce 2059 metrů. Teprve nedělní obrázky pomohly potvrdit, že vrak je skutečně Centaur, uvedl Mearns.

Při druhém natáčení robot přinesl snímky lodního zvonu a únikového otvoru, kterým jeden z přeživších prolezl, než loď klesla ke dnu. Z 332 lidí na palubě lodi se jich tehdy 64 zachránilo.

 

Centaur se potopil u pobřeží australského státu Queensland na severovýchodě kontinentu. Austrálie tvrdí, že loď potopila japonská torpéda, Japonsko však tvrdí, že loď klesla ke dnu za neznámých okolností.

Podle vicepremiéra Queenslandu Paula Lucase by se Japonsko mělo za potopení lodi omluvit. V Japonsku byl v úterý státní svátek a úřady jeho prohlášení nekomentovaly. Queensladské úřady chtějí Centaur označit a chránit jako vojenské pohřebiště.

 

Související