Želevová podle některých zákonodárců nedostatečně vysvětlila své majetkové poměry a údajné napojení svého manžela na organizovaný zločin, o němž někteří politici Evropské unie spekulují již delší dobu.

"Integrita finančního přiznání paní Želevové je pro Evropský parlament naprosto zásadní, aby europoslanci mohli posoudit, zda může plnit úlohu eurokomisařky," sdělila nizozemská europoslankyně za frakci Zelených Judith Sargentiniová. Zelené stejně jako například socialisty zajímá především působení Želevové ve společnosti Global Consult.

Bulharská kandidátka měla firmu údajně vlastnit ještě v letech 2008 až 2009, kdy působila mimo jiné jako poslankyně v bulharském parlamentu. Takovou skutečnost však neuvedla ve finančním přiznání, které musel odevzdat každý kandidát na post eurokomisaře.

"Jsem veřejnou osobou od roku 2007 a chtěla bych vás ujistit, že jsme uvedla vše, co jsem musela uvést. Obvinění proti mému muži a mně samotné se vůbec nezakládají na pravdě," bránila se Želevová.

Řada europoslanců však o bulharské kandidátce nadále pochybuje. "Je správné připustit, že existují velmi vážné pochybnosti, zda ji budeme schopni podpořit během hlasování o osudu celé Evropské komise," řekl britský europoslanec Andrew Duff z liberální frakce.

Želevová by se tak mohla stát po litevském kandidátovi Algirdasovi Šemetovi dalším kandidátem na výměnu v rámci navržené komise. Šemetu po dnešním slyšení již odmítli podpořit socialisté, podle nich byl jeho výkon odborně velmi slabý a budou přinejmenším žádat opakovaný "výslech".

Za Želevovou stejně jako za Šemetou paradoxně stojí největší parlamentní frakce lidovců. Není přitom příliš pravděpodobné, že by poslanci odmítli hned dva lidovecké kandidáty. Podle expertů by se navíc nejsilnější frakce mohla pokusit vyrovnat síly a v příštích dnech by mohla odmítnout některého ze socialistických kandidátů.

Tím je i český kandidát Štefan Füle, jehož dnešní slyšení se však setkalo s všeobecně kladnou reakcí poslanců. Obhajoba však čeká například ještě slovenského kandidáta na místopředsedu Evropské komise Maroše Šefčoviče, který je rovněž považován za socialistického kandidáta.

 

Související