Euro a měny zemí s vyššími úrokovými sazbami ve středu posilovaly, a zvrátily tak pokles z předchozího dne. V úterý je stáhlo dolů oznámení Číny o zpřísnění měnové politiky, nyní však investoři přehodnotili svůj původní názor a domnívají se, že rozhodnutí neohrozí růst, což vrátilo měny zpět k růstu.

Kolem 16:20 SEČ euro vůči dolaru posílilo o 0,14 procenta na 1,4503 USD, když během dne stouplo až na 1,4554 USD, což byla nejvyšší hodnota od 16. prosince. Vůči jenu euro stouplo o 0,45 procenta na 132,40 JPY. Dolar k jenu vzrostl o 0,27 procenta na 91,24 JPY. Dolarový index, který měří vývoj americké měny vůči koši šesti hlavních měn, klesl o 0,3 procenta na 76,702 bodu, nejníže od poloviny prosince.

"Včerejší reakce na opatření Číny byly přehnané," uvedl analytik Travelex Global Business Payments Omer Esiner. Ve středu se proto trh zklidnil a situace se obrátila.

Euro na počátku obchodování oslabovalo. Důvodem byla zpráva o prudkém poklesu německé ekonomiky za loňský rok. Německá ekonomika loni klesla o rekordních pět procent, což je nejhorší výsledek od druhé světové války. Později se však euru podařilo ztráty smazat. Podle analytiků k růstu eura přispěla i poptávka z Asie.

Čína zabraňuje přehřátí ekonomiky, zahajuje zpřísňování měnové politiky

Podle analytiků se nyní trh bude soustředit na firemní výsledky a statistiku ze Spojených států. Ve čtvrtek budou zveřejněny údaje o maloobchodním obratu a týdenní zpráva o počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, napsala agentura Reuters.

Čína v úterý překvapivě zvýšila požadavek na povinné minimální rezervy v bankách o půl procentního bodu na 16 procent. De facto tím potvrdila, že zahajuje zpřísňování měnové politiky, aby zabránila přehřátí ekonomiky. Je to první takový krok od června 2008.