Čína je ochotna posílit mezinárodní spolupráci směřující k větší bezpečnosti internetu. Internetové firmy prý na svém trhu vítá, musí se ale "chovat podle zákonů".

Prohlášení čínské úřady vydala den poté, americká společnost Google pohrozila, že kvůli přísné cenzuře svého vyhledávače google.cn odejde z čínského trhu. Ve své reakci firmu Google a její pohrůžku podle agentury Reuters konkrétně nezmínily, podle pozorovatelů z reakce nicméně vyplývá, že Čína se nehodlá vzdát státní kontroly nad internetem.

Podle čínského státního úřadu pro informace jsou hlavní hrozbou pro bezpečnost internetu pornografie, kybernetické útoky a podvody online. Podle Pekingu proto musí vláda hrát roli v "tříbení" názorů na internetu a internetová média musejí mít dostatečnou "zodpovědnost" spolupracovat s vládou.

Z prohlášení vyplývá, že Čína sama se považuje za oběť hackerů.

Google pohrozil svým odchodem z čínského trhu po útoku, který na e-mailové účty čínských aktivistů za lidská práva údajně provedly čínské úřady. Googlu ale vadí i celkový přístup Číny k vyhledávání na internetu.

Svobodné užívání internetu a postup Googlu ve středu podpořil americký prezident Barack Obama, americký Kongres i mezinárodní nevládní společnosti.

Ohlasy vyvolalo prohlášení Googlu i přímo v Číně, kde disidenti a další zastánci svobody slova přinesli k jeho ústředí květiny.

 

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru