Sbírky pro Haiti

Arcidiecézní charita Olomouc

DMS HAITI na číslo 87 777

účet č.: 35-1868350237/0100, VS 99999

Člověk v tísni

DMS SOSHAITI na číslo 87 777

účet č.: 4095 4095/0300

ADRA

DMS ADRA na číslo 87777  

účet č.: 4028 4028/0300, VS 391

Lékaři bez hranic

210 10 50 700 / 2700, V.S. 111

Úterní zemětřesení

Zemětřesení o síle 7 stupňů Richterovy škály udeřilo na Haiti v úterý 16:53 místního času (22:53 SEČ). Epicentrum mělo jen asi 15km od Port-au-Prince, kde žije kolem čtyř milionů lidí. Hlavní město tak zasáhly následné otřesy odpovídající síle 5,9 stupňů.

Chudé Haiti

V žebříčku podle Indexu lidského rozvoje je Haiti až na 149. místě, hluboko pod průměrem Latinské Ameriky a Karibiku a spíše na úrovni zemí subsaharské Afriky.

- přes 18% obyvatel se nedožije 40 let

- 42% lidí nemá přístup k nezávadné pitné vodě

- téměř 38% dospělých je negramotných

- 22% dětí mladších pěti let trpí podváhou

Zdroj: Human Development Report 2009

Od ničivého zemětřesení o síle sedm stupňů Richterovy škály na karibském Haiti uplynuly už téměř dva dny, v troskách jsou však i nadále uvězněny tisíce lidí, na ulicích hlavního města Port-au-Prince leží mrtvoly a lidem chybí základní potraviny, voda i přístřeší.

"Desetitisíce zmatených a vzlykajících lidí se potulovaly chaotickými, rozbitými ulicemi Port-au-Prince, zoufale doufajíc v nějakou pomoc," popisuje situaci na místě reportér agentury Reuters. Z trosek jsou podle něj slyšet hlasy zavalených lidí, všude po licích se povalují těla přikrytá jen dekou nebo prostěradly.

"Anestezie je věc z říše vzdálených snů," řekl listu New York Times zástupce Lékařů bez hranic. Přesto, že tato organizace je na podmínky rozvojových zemí a práci v místech přírodních katastrof zvyklá, její lékaři prý velmi těžce zvládají psychický tlak i pracovní vypětí, kterému jsou vystaveni.

Po vládě ani vidu, ani slechu

Není tu žádná stopa po organizovaných záchranných operacích na pomoc těm, kteří zůstali uvězněni v troskách, na odstranění mrtvol a doktoři na Haiti, nejchudší zem západní polokoule, jsou příliš špatně vybaveni na to, aby léčili zraněné," píše Reuters.

CNN dodává, že po vládní činnosti tu není prakticky ani vidu, ani slechu. V ulicích viděl jen pár policejních aut, žádné záchranné týmy. 

Podívejte se na záznam pouliční kamery, která zachytila chvíle zemětřesení. Nejdříve se začne třást kamera, poté je vidět hroutící se domy. (Text pokračuje pod videem.)

 

Na místo mezitím míří pomoc z celého světa. První letadla s větší pomocí z Číny, Francie i Španělska přistála ve čtvrtek odpoledne, některé státy a organizace (například Lékaři bez hranic, Kuba nebo Island) využili své lidi na místě nebo se dokázali dostat na místo už ve středu.

I zkušení humanitární pracovníci jsou však šokovaní rozsahem neštěstí.

"Je to to nejhorší, co jsem kdy viděl," řekl CNN zástupce Armády spásy Bob Poff. "Tolik poničení na tak hustě osídleném místě. Vykopat všechny bude trvat několik dnů, možná i týdnů," myslí si.

Také zástupce Červeného kříže Pericles Jean-Baptiste potvrdil, že pracovníci organizace jsou situací přemoženi a zaskočeni, navíc jim došli léky. "Je tu příliš mnoho lidí, kteří potřebují pomoc. Nemáme vybavení, nemáme pytle na mrtvoly," popisuje.

Nevíme, kam dřív

Na místě se snaží pomoci také pracovníci OSN, které má na Haiti mírovou misi čítající asi devět tisíc pracovníků. I její sídlo se při zemětřesení zhroutilo, pohřešován je šéf mise a řada pracovníků. "Nevíme, co máme dělat. Ještě jsme se ani nedostali do všech oblastí," sdělil jeden z chilských zaměstnanců mise.

Záchranáře, psi cvičené na vyhledáván v troskách, těžkou techniku, stany, tablety na čištění vody, základní potraviny i týmy pro opravy telekomunikací. To vše nyní Haiti potřebuje a řada světových zemí také tuto nutnou pomoc už na místo vyslala. Například Čína vypravila své záchranáře okamžitě po zprávách o neštěstí, Francie chce převézt část zraněných do nemocnic na Martiniku a USA poslali letadlovou loď a tým pro opravu letiště v Port-au-Prince. To sice zůstalo jako zázrakem téměř nepoškozené, zřítila se ale řídící věž.

Pentagon vyslal také tři výsadkové lodě, prvních sto vojáků by mělo dorazit v nejbližších chvílích, celkem jich USA vyšle přes tři tisíce a k tomu tři stovky zdravotníků. 

Česko zatím vyčkává

Česká republika zatím vyčkává, o přesné výši pomoci rozhodne v pondělí. Jsme připraveni vyslat do Haiti pomoc finanční i materiální," řekl ve čtvrtek po jednání s předsedou ODS premiér Jan Fischer. V případě potřeby vycestuje na Haiti i záchranářský tým.

I přes rozsáhlou solidaritu celého světa je pomoci stále nedostatek. "Potřebujeme více helikoptér," řekl CNN Bill Clinton, který je speciální velvyslanec OSN pro Haiti. "To nejdůležitější je dostat lidi pryč ze zřícených budov a zachránit co nejvíce životů."

Lékaři bez hranic varují, že vybavení místních nemocnic je naprosto nedostatečné. "Nejčastější jsou vážné úrazy, zranění hlavy, zlomené končetiny a řada dalších problémů, které nemohou být s místní úrovní zdravotnictví dostatečně ošetřeny," vysvětluje Paul McPhun.

Pozorovatelé varují i před hrozícím rabováním a násilím - všichni policisté zachraňují nebo pohřbívají své vlastní příbuzné a nemají přitom čas hlídat v ulicích. Hlavní město Haiti je přitom dlouhodobě sužované vysokou úrovní kriminality.

Před a po:

Google Earth začal pracovat na zdokumentování Haiti po zemětřesení skrze satelitní snímky. Zde vidíte z ptačí perspektivy Port-au-Prince před zemětřesením a nyní.

Související