Ukrajinská premiérka Julija Tymošenková ve čtvrtek prohlásila, že chce Ukrajinu do pěti let dovést do Evropské unie. O vyjádření Tymošenkové, která je jedním z favoritů nedělních prezidentských voleb v zemi, informovala agentura Reuters.

"Budujeme na Ukrajině Evropu a to znamená hlubokou a systematickou transformaci," řekla Tymošenková na tiskové konferenci konané tři dny před hlasováním.

"Udělám všechno pro to, aby se Ukrajina během pěti let, kdy budu prezidentkou, stala členem Evropské unie," zdůraznila premiérka.

Nynější ukrajinský prezident Viktor Juščenko, který v nedělních volbách také kandiduje, učinil ze členství země v EU a NATO úhelný kámen své zahraniční politiky poté, co ho k moci v roce 2004 vynesla takzvaná oranžová revoluce.

Za jeho vlády se ale výrazně zhoršily vztahy Kyjeva s Ruskem, jemuž je snaha o přiblížení země k EU a NATO trnem v oku. Evropská unie zase opakovaně vyjadřovala zklamání z politické nestability, v níž se Ukrajina v posledních pěti letech potácela.

Největším favoritem nedělních voleb je podle průzkumů někdejší premiér Viktor Janukovyč, který stojí v čele Moskvou podporované Strany regionů. Za jeho pravděpodobnou soupeřku v druhém kole je dlouhodobě považována právě Tymošenková, hlasování ale může ještě přinést mnohá překvapení.

Čerstvý průzkum veřejného mínění totiž katapultoval na horní příčky preferencí bankéře Serhyje Tyhypka, který dosud k favoritům prezidentských voleb nepatřil.

Podle nového průzkumu veřejného mínění, který byl zveřejněn ve středu večer, by měl Tyhypko, bývalý ukrajinský ministr a šéf státní banky, obdržet v prvním kole 14,4 procenta hlasů, zatímco Tymošenková 13,9. Janukovyčovi předpovídá průzkum pohodlný náskok s 30,5 procenta.

Průzkum provedla ruská státní společnost VCIOM; podle ukrajinských zákonů místní organizace smějí publikovat výsledky svých průzkumů maximálně 14 dní před volbami. Poslední ukrajinský průzkum z prosince 2009 dával Janukovyčovi kolem 40 procent, Tymošenkové 23 a Tyhypkovi necelých deset.

Tyhypko, který kampaň financuje ze svého, před několika dny oznámil, že ho volební boj přišel už na 11 milionů dolarů (téměř 200 milionů korun). V očích voličů se snaží bodovat údajnou nezávislostí na místních mocenských politických a obchodních skupinách.

První kolo ukrajinských voleb se koná tuto neděli, ke druhému půjdou ukrajinští voliči 7. února.

 

Související