Podle bývalého německého prezidenta Romana Herzoga se EU ocitla na scestí. Hrozí jí prý to, že by se kvůli své "posedlosti regulacemi" mohla rozpadnout. Text Herzog napsal spolu s dřívějším eurokomisařem Fritsem Bolkensteinem a ekonomem Lüderem Gerkenem z Centra pro evropskou politiku. Uvedla to agentura DPA.

EU prý škodí evropské myšlence, protože vydává předpisy o občanech bez jejich účasti, postěžoval si Herzog spolu s oběma odborníky krátce před nástupem nové Evropské komise. Bruselské instituce by prý chtěly regulovat věci, které se dají stejně dobře či dokonce ještě lépe upravovat na lokální či národní úrovni.

Kvůli "posedlosti regulacemi" a centralismu tak prý EU dramaticky ztrácí na přijatelnosti. To by mohlo trvale poškodit i souhlasný postoj lidí se základními ideály evropské integrace, což by mohlo mít "nedozírné důsledky pro EU, včetně možnosti jejího rozpadu", napsali Herzog, Bolkenstein a Gerken.


Podobné názory má i český prezident Václav Klaus, který rovněž patří k dlouhodobým kritikům procesu evropské integrace. Postavil se proti lisabonské smlouvě, podle níž se unie řídí od letoška. Klaus uvedl, že dokument přenáší příliš mnoho pravomocí členských zemí do Bruselu, a odmítal ho podepsat. Nakonec svůj podpis pod něj ale loni připojil.

Související