Evropská komise chce po francouzské vládě, aby objasnila svůj postoj k automobilce Renault. Paříž totiž požaduje, aby Renault novou verzi modelu Clio nevyráběl v Turecku, ale na domácí půdě. Komise je prý znepokojena snahou omezovat podnikatelskou svobodu automobilek.

"Komise se příliš neznepokojuje přemístěním výroby do Turecka nebo naopak. Naše znepokojení se týká určitých prohlášení ministra průmyslu Christiana Estrosiho, který řekl, že jestliže se nějaký francouzský automobil prodává ve Francii, měl by se ve Francii také vyrábět," řekl v pátek mluvčí komise Jonathan Todd.

Komisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová ve čtvrtek vydala prohlášení, v němž uvedla, že bude chtít po Paříži ujištění, že její loňská státní pomoc automobilkám neovlivní schopnost těchto firem svobodně rozvíjet své aktivity.

Francouzský prezident Nicolas Sarkozy si na sobotu sezval nejvyšší vedení Renaultu k pohovoru o místě výroby nové verze populárního modelu Clio. Vláda se obává, že Clio 4 se bude vyrábět místo Francie v Turecku, a ministr průmyslu ve středu řekl, že vláda tomu bude chtít zabránit.

Renault loni v únoru v rámci podpory v krizi získal od vlády nízkoúročený úvěr tři miliardy eur a za to slíbil, že po dobu jeho trvání neuzavře doma žádnou továrnu. Podobná omezení uvalila vláda pomocí úvěrové páky i na zcela soukromou automobilku PSA Peugeot Citroën, která vyrábí vozy i v Čechách společně s japonskou Toyotou.

Francouzská vláda nyní vlastní v Renaultu 15 procent akcií. Estrosi ve čtvrtek uvedl, že podíl by se mohl zvýšit až na 20 procent, aby měla vláda ve firmě větší slovo.