Atentátník, který v roce 1981 vážně zranil bývalého papeže Jana Pavla II.,  možná půjde ve dvaapadesáti letech z vězení rovnou na vojnu. Mehmet Ali Agca, který byl v pondělí po téměř třiceti letech propuštěn z vězení, by i přes pokročilý věk a údajnou nezpůsobilost měl nastoupit povinnou vojenskou službu. Jeho právník o tom v neděli informoval italská média.

Armádní lékaři sice v roce 2006 zbavili Agcu povinnosti vykonávat povinnou vojenskou službu kvůli "vážné asociální osobnostní poruše", příslušné úřady ale uvedly, že daná lékařská zpráva nikdy nebyla úředně schválena a je tudíž neplatná. Agcův právník neuvedl žádné další podrobnosti; o Agcově duševním zdraví byly ale již několikrát vzneseny pochybnosti vzhledem k tomu, že se v minulosti často prohlašoval za mesiáše.

"Agca je šokován a zklamán tím, že by měl sloužit vojenskou službu. Zacházení se zbraněmi je proti jeho náboženskému a filozofickému přesvědčení," uvedl Agcův právník, který také vyjádřil obavu o bezpečí svého klienta.

Motiv nejasný 

Dodnes není jasné, proč Agca na papeže střílel. Ihned po svém zatčení uvedl, že jednal sám, později tvrdil, že si ho najala bulharská tajná služba.

Nakonec tuto verzi popřel a před pěti lety dokonce prohlásil, že "bez pomoci některých kněží a kardinálů by útok nikdy nemohl provést". Vyšetřování atentátu nakonec žádné smysluplné stopy nepřineslo.

Agca byl zadržen okamžitě po činu a v červenci téhož roku odsouzen na doživotí. Jen pár dnů po atentátu papež Agcovi veřejně odpustil a v roce 1983 ho navštívil v cele. Na žádost papeže mu byla také v roce 2000 udělena v Itálii milost. Z Itálie odletěl Agca do Turecka, kde byl znovu zatčen kvůli vraždě novináře, jíž se dopustil v roce 1979.

- Mehmet Ali Agca se narodil 9. ledna 1958 v provincii Malatya na jihovýchodě Turecka

- jako teenager se připojil k ultranacionalistické skupině Šedí vlci

- v roce údajně 1979 údajně zavraždil známého levicového novináře Abdiho Ipekciho.

- později se skrýval ve Středomoří a Bulharsku

Související