Novým prezidentem Chile se stal konzervativní podnikatel Sebastián Piňera (60 let). V nedělních volbách získal 52 procent, pro jeho rivala a bývalého prezidenta Eduarda Freie hlasovalo 48 procent voličů.

Piňera po svém vítězství prohlásil, že si do vlády vybere ty nejlepší a nejupřímnější spolupracovníky, kteří mu pomohou přeměnit Chile na "nejlepší zemi na světě".

S Piňerou se do chilské politiky vracejí strany, které v letech 1973-1990 podporovaly režim Augusta Pinocheta. Podle agentury AP se nástupem pravice zároveň zkomplikují vztahy Chile s některými dalšími latinskoamerickými zeměmi včetně sousední Argentiny a Uruguayí. Piňera také v minulosti kritizoval "latinskoamerický populismus" a je blízký kolumbijskému prezidentovi Uribemu.

Kubánský režim označil za diktaturu a ve Venezuele podle něj "není demokracie".

Sebastián Piňera je šéfem strany Koalice pro změnu, kandidoval už v prezidentských volbách 1999 (odstoupil) a 2006 (prohrál).

Podle časopisu Forbes je v žebříčku nejbohatších lidí světa na 701. místě a pro svůj široký "záběr" bývá přezdíván "chilský Berlusconi". Jeho majetek je odhadován na zhruba 1,2 miliardy dolarů.

Kvůli prezidentské kandidatuře svěřil loni v dubnu zhruba třetinu svého majetku do správy (tzv. trust) čtyřem společnostem. Ponechal si mimo jiné televizní kanál a podíl v chilských aerolinkách, který prý zvažuje prodat. Má podíl i v nejpopulárnějším chilském fotbalovém klubu Colo Colo.

Piňera je aktivní katolík (podle chilského deníku La Tercera chodí každou neděli do kostela). V kampani slíbil právní úpravy pro homosexuální páry, je však proti jejich sňatkům. Vystupuje též proti potratům.

V roce 1982 byl obviněn ze zpronevěry, jíž se měl dopustit jako generální ředitel Banky Talca (1978-1980). Nakonec byl Nejvyšším soudem zproštěn obžaloby.

Narodil se 1. prosince 1949 v Santiagu de Chile. V roce 1971 ukončil s titulem inženýr studium na ekonomické fakultě Chilské pontifikální katolické univerzity. Poté získal doktorát z ekonomie na Harvardově univerzitě v USA.