Ve věznici v Durangu na severozápadě Mexika přišlo o život nejméně 23 vězňů, když mezi dvěma znepřátelenými drogovými gangy propukly líté boje. Několik dalších osob bylo zraněno. Vězeňská správa má nyní situaci opět pod kontrolou. Oznámily to tiskové agentury s odvoláním na středeční sdělení mluvčí věznice Carlu Puenteovou.

"Spor vznikl mezi odsouzenými," sdělila mluvčí káznice, která se nachází přibližně 900 kilometrů severozápadně od mexické metropole. Konflikt vznikl prý brzy ráno po snídani, když se uvěznění členové drogového kartelu ze státu Sinaloa setkali s novými trestanci z konkurenčního kartelu z Mexického zálivu. Příčiny sporu zatím nejsou známy.

První skupina odsouzených zaútočila na nově příchozí jednoduchými oštěpy, které si podle informací vězeňské správy vyrobila pravděpodobně ve vězeňské dílně. Pořádek nastolilo až několik desítek přivolaných policistů a vojáků.
Před vězeňskou budovou se shromáždili rodinní příslušníci vězňů, kteří se dožadovali informací, zda jsou jejich příbuzní naživu. V současné době obývá věznici v Durangu přibližně 2000 trestanců, což je více než dvojnásobek její stanovené kapacity, napsala agentura Reuters.

Za poslední dva roky zahynulo při krvavých potyčkách v přeplněných mexických věznicích více než 60 odsouzených.
Násilnosti spojené s činností drogových skupin si podle agentury Reuters vyžádaly v Mexiku od roku 2006 již více než 17.000 obětí.
Související