Americká nevládní organizace Human Rights Watch (HRW) ve středu ve své výroční zprávě tvrdě kritizovala Rusko za "drastické zhoršení klimatu kolem lidských práv v Rusku", zvláště na nestabilním severním Kavkaze. Zároveň vytkla Evropské unii přílišnou shovívavost vůči Rusku a dalším zemím bývalého Sovětského svazu na tomto poli. Informovala o tom agentura AFP.

HWR zvláště upozornila na pět vražd ruských ochránců lidských práv, které byly loni spáchány. Tři z nich se staly v Čečensku. "Jsou to šokující jevy, jež jsou v příkrém kontrastu s konstruktivní rétorikou prezidenta Dmitrije Medveděva," uvádí zpráva. Medveděv podle ní učinil několik vyhlášení o významu demokracie, ale nejpřísnější omezení vůči nevládním organizacím zůstávají i nadále v platnosti, i když se přistoupilo k některým reformám.
HRW také konstatuje, že Západ je vůči Rusku v oblasti lidských práv až příliš shovívavý. Ostří této kritiky míří hlavně na Evropskou unii. "S výjimkou několika prohlášení se při schůzkách na vysoké úrovni mezi představiteli zemí EU, institucí EU a Ruska o obavách z vývoje lidských práv v Rusku povětšinou nemluvilo," lituje HRW.

Malé angažování EU na poli lidských práv se týká kromě Ruska i dalších zemí bývalého Sovětského svazu, zvláště středoasijských republik. Důvodem podle HRW je skutečnost, že tyto země jsou bohaté na paliva, která Evropa potřebuje a kvůli nimž si nechce tyto země proti sobě popudit. Výslovně zpráva v tomto kontextu jmenuje Kazachstán, Uzbekistán a Turkmenistán.
Související