Ruské velení má v úmyslu posílit svou baltickou flotilu v odpovědi na plán USA rozmístit v Polsku nedaleko od hranic s Ruskem baterii raket Patriot. Oznámila to ve čtvrtek agentura RIA-Novosti s odvoláním na nejmenovaný zdroj v ruském vojenském námořnictvu. Ruské ministerstvo obrany však brzy po vydání této informace "kategoricky" popřelo změny na Baltu. Oznámila to v Moskvě agentura ITAR-TASS.

Baterie raket Patriot, kterou Američané dodají do Polska letos na jaře, bude podle středečního polského tisku umístěna v Morongu na severovýchodě země, necelých 100 kilometrů od hranic s ruskou Kaliningradskou oblastí.

RIA-Novosti s odvoláním na ruské velení uvádí, že v reakci na Patrioty mají být posíleny námořní, ponorkové i vzdušné síly ruské baltické flotily. "Důraz bude kladen na rozšíření námořní flotily o korvety vyzbrojené vysoce přesnými křídlatými raketami dlouhého doletu," uvedl zdroj. Dodal, že ponorkové loďstvo v oblasti mohou doplnit nově vyráběné ponorky třídy Lada a rovněž dieselové ponorky s modernizovanými přesnými raketovými systémy.

Rozmístění baterie Patriotů přislíbila Varšavě vláda bývalého prezidenta USA George Bushe během jednání o výstavbě protiraketové základny v Polsku a radaru v Česku. Polsko podle úmluvy mělo získat Patrioty bez ohledu na to, zda se plány na výstavbu amerického protiraketového štítu ve střední Evropě uskuteční. Nynější šéf Bílého domu Barack Obama od projektu ustoupil, dodávky Patriotů ale podpořil.

Podle původních plánů rakety měly být rozmístěny ve Wesolé u Varšavy. Polská armáda ale v Morongu ve Varmijsko-Mazurském vojvodství mohla nabídnout nejlepší podmínky americkým vojákům, kteří budou rakety obsluhovat, i nejlepší technické zázemí pro Patrioty.

"Žádné změny ve výzbroji nebo početních stavech baltské flotily se v souvislosti s rozmístěním amerických raket Patriot v Polsku neplánují," cituje ruská agentura oficiální tiskové prohlášení ministerstva obrany.

Varšava: Zachovejme klid

Modernizace ozbrojených sil nicméně podle čtvrtečního dementi ministerstva obrany s žádnými změnami nepočítá a pokračuje "plánovitě a v souladu s příslušným státním programem". Program, jehož cílem je modernizace vojenského potenciálu Moskvy, má podle Rusů mimo jiné obnovit vojenskou rovnováhu s USA, která byla bezpečnostní pojistkou v letech studené války. Premiér Vladimir Putin loni v prosinci ve Vladivostoku prohlásil, že Rusko musí vyvíjet "útočné zbraně", aby udrželo rovnováhu se Spojenými státy a aby mohlo čelit americkému protiraketovém štítu.

Údajnou vojenskou odpověď Moskvy na americké Patrioty ve čtvrtek zdrženlivě komentovala Varšava. Vysoce postavený představitel polského ministerstva zahraničí podle agentury Reuters není plány ruského velení znepokojen. "Zachovejme klid. I kdyby to byla pravda, neznamená to pro Polsko žádné ohrožení. Rusové o Patriotech vědí nejméně dva roky, takže na neoficiální komentáře není zapotřebí reagovat," řekl polský diplomat.

 

Související