Ruská média se bouří a žádají ministra vnitra, aby skoncoval s policejní svévolí. Předmětem nevole se stalo zatčení fotoreportéra Andreje Stenina ze státní tiskové agentury RIA Novosti 12. prosince během opozičního protestu u sídla prezidentské kanceláře. Pod otevřený dopis ministrovi Rašidu Nurgalijevovi se podepsali i šéfové státních a prokremelských médií.

Fotoreportéra obvinili z účasti na nepovolené akci, ačkoli svá vysvětlení o plnění redakčního úkolu doložil i novinářským průkazem a vybavením profesionálního fotografa. Jeho výpovědi neuvěřil ani soud, který jej tuto středu na základě svědectví strážců pořádku odsoudil k pokutě 500 rublů (asi 310 Kč). Agentura se proti verdiktu hodlá odvolat.

"Soudkyně se spolehla výlučně na svědectví policistů, které jsem při svém zatčení ani neviděl," uvedl Stenin. Policisté prý vypovídali "jako podle šablony" a soud jako důkaz nepřipustil ani fotografie, které z demonstrace pořídil.

Podle médií tak vznikl nebezpečný precedens. "Tato událost nás staví do situace, kdy budeme nuceni vystavit naše zpravodaje, vyslané plnit redakční úkoly, hrozbě pronásledování ze strany úřadů," praví se v otevřeném dopise ministru Nurgalijevovi.

Šéfredaktoři jej požádali o prověření falešných svědectví policistů v případu a o ochránu veřejnosti a zvláště novinářů před beztrestným porušováním jejich práv a svobod ze strany úřadů.

Pod dopis se podepsali i představitelé státních televizí První kanál, Russia Today, státních agentur, vládního deníku Rossijskaja gazeta či listu Izvestija, který je považován za blízký Kremlu.

Loni policisté zatkli 62 novinářů

"Soud se dopustil zjevné chyby," řekl listu Kommersant tajemník Svazu novinářů Michail Fedotov. Za verdiktem vidí politický signál, aby se novináři ani nepokoušeli informovat o nepovolených demonstracích, jinak jim bude hrozit pokuta či vězení.

Podle Fondu na ochranu glasnosti policisté v Rusku loni zadrželi 62 novinářů při plnění jejich profesionálních povinností.

Související