Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová ve čtvrtek vyzvala k posílení globální kybernetické bezpečnosti a varovala před státní cenzurou internetu. Spojené státy podle ní chtějí "jednotný internet", na kterém by mělo celé lidstvo přístup k informacím. USA proto chtějí zesílit své úsilí na podporu svobody na celosvětové počítačové síti.

Šéfka americká diplomacie ve washingtonském muzeu žurnalistiky Newseum pronesla projev na téma svobody internetu ve čtvrtek, tedy zhruba týden poté, co americká společnost Google naznačila, že za nedávným útokem na její e-mailové účty by mohly být čínské úřady. Spojené státy chtějí, aby čínská vláda tyto útoky "důkladně" a "transparentně" vyšetřila, uvedla Clintonová.

Lidé i vlády podle ní musejí mít jistotu, že jejich sítě jsou bezpečné, a je proto nutné posílit "globální kybernetickou bezpečnost". "Země nebo jedinci, kteří se podílejí na kybernetických útocích, by měli čelit následkům a mezinárodnímu odsouzení. V propojeném světě může být útok na sítě jedné země útokem na všechny," uvedla Clintonová.

Kritizovala Čínu či Uzbekistán za to, že stále více omezují svobodu projevu na internetu. Svět má teď podle Clintonové nejvíce prostředků pro šíření informací v historii. Technologie, jež to umožňují, značila za "velké požehnání", ale řekla, že některé země je zneužívají ke kontrole svých občanů. Připomněla, jak například mobilní telefony přispěly k záchraně lidí zasypaných při nedávném zemětřesení na Haiti, ale i případy lidí, kteří byli uvěznění za své názory zveřejněné na internetu.
Spojené státy podle Clintonové budou podporovat vývoj nástrojů, které umožní obejít státní cenzuru internetu. Některé z nich již mají k dispozici a poskytují je lidem v zemích, které kontrolují internet. Ministryně vyzvala americké firmy i jednotlivce, aby se na ministerstvo zahraničí obraceli s iniciativami, které mu v tomto úsilí pomohou pokračovat.
Související