Už 36 milionů korun se sešlo na kontech nevládních organizací pro pomoc zemětřesením zničenému Haiti.

I díky těmto příspěvkům může společnost Člověk v tísni vyslat na ostrov šestičlenný lékařský tým.

Část těchto zdravotníků se zapojí do práce v místních nemocnicích, část vytvoří mobilní jednotku, která bude poskytovat lékařskou pomoc lidem žijícím v provizorních táborech.

„Očekáváme velmi obtížné podmínky. Jsme připraveni na ošetřování různých druhů zranění i drobné chirurgické zákroky. Vezeme desítky kilogramů zdravotnického materiálu. Především dezinfekci, převazové materiály a antibiotika,“ popsal přípravy na cestu Martin Kučera, který se už dříve účastnil mise Člověka v tísni po zemětřesení v Pákistánu.

Lékařský pohotovostní tým této organizace dokáže na místě ošetřit až dvě stovky pacientů denně. Podle ředitele společnosti Šimona Pánka bude akutní lékařská pomoc na Haiti potřeba ještě nejméně 14 dní.

130 operací denně

Na Haiti už dříve odjeli dva Češi – jeden logistický pracovník a jeden doktor – s organizací Lékaři bez hranic (MSF).

Ta má v zemi 10 zdravotnických zařízení a její chirurgické týmy provádějí v průměru 130 operací denně. Přesto stále zástupy lidí čekají na ošetření. Reportéři světových médií popisují, jak doktoři v nemocnicích operují často jen s lokálními anestetiky, chybí navíc i zásoby kyslíku. Pacienti se navíc musí vyrovnat s trvalými následky, které jim značně znesnadní nalezení obživy v této chudé zemi.

„Mnoho pacientů, které ošetřujeme, opustí naši nemocnici jako jiní lidé. Mnoho z nich musí podstoupit amputaci, protože jejich končetiny byly tak těžce poraněny nebo přímo rozdrceny, že není žádná možnost je zachránit,“ píše na svém blogu jedna z pracovnic MSF Isabelle Jeansonová.

Organizace proto v jedné z nemocnic začala poskytovat psychologickou pomoc pacientům, kterým musely být amputovány končetiny, a jejich rodinným příslušníkům.