Manželé Chandlerovi mohli zpočátku trávit zajetí spolu, poslední dva týdny je však piráti drží odděleně. Za tu dobu jim dovolili pouze jeden telefonický kontakt. Kromě toho oběma zajatcům povolují občasné hovory kvůli tomu, aby sehnali výkupné. To jim piráti stanovili na sedm milionů dolarů (zhruba 127,4 milionu korun).

Tento týden s oběma mluvil reportér CNN. Nejdříve hovořil s pětapadesátiletou Rachel Chandlerovou. "Od smrti nás zřejmě dělí už jen dny,“ svěřila se žena v rozhovoru, který reportér CNN označil se emotivní. "Ale naší smrtí tohle utrpení skončí. Než umřu, mám jediné přání - ještě jednou vidět svého muže,“ řekla reportérovi.

Manželé neměli nic než jachtu a ani nikdo z jejich okolí nedokáže dát dohromady tolik peněz na výkupné. Jedinou nadějí byla britská vláda. Ta však jasně řekla, že v souladu s dlouhodobou politikou pirátům nebude ustupovat a nic nezaplatí.

Žena do telefonu naléhala: "Prosím, prosím, pomozte nám. Je to tu opravdu hrozné. Mám zlomený zub, jak mě něčím uhodili do obličeje, asi to bylo pažbou pušky, nevím přesně, ale fyzicky nás napadají.“

Pak požádala reportéra, zda by nemohl vyřídit vzkaz jejímu manželovi: "Vzkaz pro něj - vydrž to, kvůli mně.“ A pak s pláčem na krajíčku dodala: “Doufám, je to má největší naděje, že ho - ještě než zemřeme - spatřím. Piráti mi řekli, že jestli za nás do tří čtyř dnů nedostanou peníze, jednoho z nás zabijí. Jsme opravdu ve velmi zoufalé situaci. Smrt by teď byla cestou, jak se z toho dostat.“

Den před tím hovořil reportér s jejím manželem, devětapadesátiletým Paulem Chandlerem. "Chtěli jsme zůstat spolu, ale někdy před dvanácti dny se na nás vrhli, srazili nás k zemi, začali nás bít a mě pak odtáhli pryč. Jednou jsem s ní směl mluvit telefonem. Řekli mi, že jí piráti neustále trápí a že už to vzdává,“ popsal poslední dny v zajetí.

I jemu pirátu řekli, že pokud do tří čtyř dnů nedostanou výkupné, tak je zabijí. "Drží mě tu v kobce jako nějaké zvíře,“ dodal na závěr telefonátu.

CNN poznamenává, že není jasné, jakým způsobem piráti tyto hovory uskutečnili, uvádí ovšem, že oba telefonáty byly spučasně propojeny i na britské ministerstvo vnitra.

Související