Rusko-americká jednání, ke kterým došlo v posledních dnech v Moskvě, znamenala výrazný pokrok k uzavření nové smlouvy o jaderném odzbrojení obou zemí. Zbývá již jen upřesnit poslední detaily. Uvedl to v noci na sobotu Bílý dům.

Bezpečnostní poradce amerického prezidenta generál James Jones a admirál Mike Mullen, předseda amerického sboru náčelníků štábů, jednali za zavřenými dveřmi ve čtvrtek a v pátek s ruskými partnery, řekl mluvčí Rady národní bezpečnosti (NSC).

Spojené státy jsou s jednáním spokojeny a nyní očekávají, že jednání budou pokračovat s cílem upřesnit poslední detaily, uvedl bez dalšího upřesnění mluvčí americké NSC Michael Hammer. Dodal, že Jones hovořil i s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem o otázkách ohledně Afghánistánu a Íránu.

Rusko se k jednání zatím nevyjádřilo

Nová smlouva má nahradit dohodu START 1, která vypršela minulý rok 5. prosince. Nová odzbrojovací dohoda měla být původně hotova už loni, ale jednání se k úspěšnému závěru přivést nepodařilo.

Podle komentářů začaly problémy poté, co Moskva koncem roku sdělila, že by chtěla, aby se s ní Washington podělil o podrobné plány na americkou protiraketovou obranu. USA odmítaly problematiku protiraketové obrany s novou odzbrojovací smlouvou spojovat.

Nejdříve měly USA v plánu vybudovat v rámci své protiraketové obrany v České republice radar a v Polsku sila s antiraketami. To narazilo na tuhý odpor Ruska, které vidělo systém jako hrozbu pro svou bezpečnost.

Americký prezident Barack Obama loni od systému který měl chránit USA a jejich spojence před raketovým útokem z takových zemí, jako je například Írán, upustil. Namísto toho chtějí USA vybudovat systém, který by Evropu a spojence chránil nikoli před raketami dlouhého doletu, které Írán zřejmě ještě nevlastní, ale před raketami středního a krátkého doletu.

Rusko ovšem od té doby několikrát prohlásilo, že i upravený systém protiraketové obrany přinese USA vojenské výhody, což prý Moskva nepřipustí.

NATO bude znovu spolupracovat s Ruskem

Severoatlantická aliance a Rusko obnoví v úterý normální spolupráci ve vojenské rovině, která byla pozastavena od rusko-gruzínské krize v srpnu 2008. S odvoláním na ruské a západní zdroje to uvedla agentura AFP.

Náčelník ruského generálního štábu Nikolaj Makarov je očekáván 26. ledna v Bruselu na formální schůzce s Vojenským výborem, který sdružuje kolegy ruského generála z 28 zemí NATO, upřesnil jistý ruský diplomat. Potvrdil to mluvčí výboru Massimo Panizzi.

Hlavními body jednání bude podpora, jakou může poskytnout Rusko mezinárodním operacím aliance v Afghánistánu a boji proti terorismu, řekl mluvčí plukovník Panizzi. Dodal, že s generálem Makarovem bude projednán plán spolupráce na letošní rok.